Jesteś tu: Strona główna Polityka Artykuł

Wybory do europarlamentu 2014: SLD odkrywa karty

Dodano: 4 lutego 2014, 9:45 Autor:

Eugeniusz Czykwin wystartuje w eurowyborach 2014

Eugeniusz Czykwin wystartuje w eurowyborach 2014 (fot. Archiwum)

Tadeusz Iwiński, Małgorzta Bil-Jaruzelska i poseł Eugeniusz Czykwin to liderzy naszej listy wyborczej SLD do Brukseli. To pierwsza partia, która ustaliła już wszystkich kandydatów. W pozostałych trwają ostatnie przymiarki. W naszym okręgu wyborczym PO ma grać na Barbarę Kudrycką, a jedynka PiS może należeć do Ryszarda Czarneckiego.

Oficjalna kampania wyborcza przed majowym głosowaniem ruszy na przełomie lutego i marca. Podobnie jak w latach ubiegłych województwo podlaskie będzie miało wspólnych kandydatów z Warmią i Mazurami. Na każdej liście znajdzie się w sumie 10 nazwisk.

Pierwsze oficjalne informacje już są. Listę wyborczą przedstawił właśnie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Niespodzianki, szczególnie po rezygnacji Włodzimierza Cimoszewicza, nie ma. Lider jest z Warmii. To Tadeusz Iwiński. Numer dwa otrzymała Małgorzata Bil-Jaruzelska, przewodnicząca Podlaskiego Forum Równych Szans i Praw Kobiet Lewicy.

– Jestem wielką entuzjastką obecności Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego zdecydowałam się kandydować – mówi Małgorzata Bil-Jaruzelska. Zapewnia, że nie ma rywalizacji między nią a Tadeuszem Iwińskim. – Z przyjemnością będą pracować na jego zwycięstwo, choć będę też walczyła o każdy głos na siebie – dodaje kandydatka.

Tuż za nią na liście wyborczej znalazł się jedyny podlaski poseł lewicy Eugeniusz Czykwin. Wystawienie jego kandydatury ma przede wszystkim przyciągnąć wyborców prawosławnych.

Pozostałe partie nie chcą na razie oficjalnie ujawniać kandydatów, choć przyznają, że trwają już końcowe ustalenia. W podlaskiej Platformie Obywatelskiej faworytka jest jedna. To była minister nauki prof. Barbara Kudrycka. Jest bardzo duża szansa, że to ona będzie otwierać listę wyborczą dwóch województw.
Pozostałych nazwisk poseł Robert Tyszkiewicz, szef regionalnej PO nie chce na razie zdradzać.

– Każdy region będzie miał swojego przedstawiciela – podkreśla poseł Tyszkiewicz. W tym kontekście nieoficjalnie wymienia się starostę siemiatyckiego Mikołaja Mantura.

Matwiejuk wystartuje z SP?

Jednego faworyta nie ma na razie PiS. Tu kandydaci powinni zostać ustaleni do końca lutego. Niewykluczone, że wyborczą jedynkę otrzyma obecny europoseł Ryszard Czarnecki. Wśród kandydatów pojawia się też nazwisko szefa podlaskiego PiS, posła Krzysztofa Jurgiela. On sam nie chce wypowiadać się na ten temat. Krzysztof Jurgiel brał udział w poprzednich wyborach do europarlamentu. Wtedy przegrał wyścig z Jackiem Kurskim.

Ten ostatni, już jako przedstawiciel Solidarnej Polski, też będzie ubiegał się o mandat w Brukseli, ale z Warszawy. Dlatego podlaska SP nadal szuka jedynki. – Rozmawiamy z przedstawicielami różnych środowisk – mówi Jacek Bogucki, poseł Solidarnej Polski.

Jak się dowiedzieliśmy, partia rozmawiała m.in. z dr Jarosławem Matwiejukiem, który kiedyś startował do Sejmu z list lewicy.

– Nie potwierdzam i nie zaprzeczam – mówi Matwiejuk. Zapewnia jednocześnie, że w wyborach do Brukseli na pewno nie wystartuje.

Mniej stanowczy jest szef podlaskich ludowców Wojciech Dzierzgowski. – Możliwe, że będę kandydował – usłyszeliśmy od wicewojewody. Na liście wyborczej PSL mają się też znaleźć wicemarszałkowie województwa czyli Mieczysław Baszko i Walenty Korycki.

Polskę Razem Jarosława Gowina ma w naszym okręgu wyborczym reprezentować poseł Jacek Żalek. Z kolei Twój Ruch może w okręgu podlasko-mazurskim wystawić Wandę Nowicką.

Czytaj więcej o:
 • Eugeniusz Czykwin
 • Jacek Bogucki
 • Jacek Żalek
 • Jarosław Matwiejuk
 • Krzysztof Jurgiel
 • Małgorzata Bil-Jaruzelska
 • Mieczysław Baszko
 • Mikołaj Mantur
 • Robert Tyszkiewicz
 • Ryszard Czarnecki
 • SLD Białystok
 • Tadeusz Iwiński
 • Walenty Korycki
 • Wybory do Europarlamentu 2014
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.