Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Onkologia. Lekarze apelują o więcej pieniędzy

(luk)
– Korzystamy z takiego samego sprzętu i leczenia, jak na świecie, mamy dobrych specjalistów, to dlaczego nasze nakłady na onkologię są mniejsze, niż w innych krajach? – pyta dyrektor Juczewska.
– Korzystamy z takiego samego sprzętu i leczenia, jak na świecie, mamy dobrych specjalistów, to dlaczego nasze nakłady na onkologię są mniejsze, niż w innych krajach? – pyta dyrektor Juczewska. sxc.hu
Mamy taki sam sprzęt i możliwości, jak wszędzie na świecie. Dlaczego więc leczenie nowotworów w Polsce jest wyceniane niżej niż w innych krajach? - zastanawiają się polscy onkolodzy.

Nakłady na onkologię muszą być zwiększone - mówi Marzena Juczewska, dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii, gdzie leczą się pacjenci z całego regionu. - O tym mówi się w naszym środowisku od dawna.

Podobnie jak o nielimitowaniu świadczeń onkologicznych. Dlatego kilka dni temu Polskie Towarzystwo Onkologiczne wystosowało oficjalny list do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o zmianę zasad finansowania onkologii. Postuluje zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych i racjonalizację wydatków na ten cel.

- Nowotwory stanowią główną przyczynę przedwczesnej umieralności Polaków i stanowią największe obciążenie społeczne spośród wszystkich schorzeń - zauważa prof. Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. - W Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 proc. z powodu wypadków, a aż 25 proc. z powodu nowotworów - Wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około 1/3 średniej unijnej i są znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji. Rosnąca w wysoce przewidywalny sposób liczba zachorowań na nowotwory pozwala względnie łatwo zaplanować potrzeby finansowe w tym zakresie. Leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty. Ograniczanie refundacji tzw. nadwykonań skutkuje ograniczeniem dostępu do leczenia ratującego życie.

- Korzystamy z takiego samego sprzętu i leczenia, jak na świecie, mamy dobrych specjalistów, to dlaczego nasze nakłady na onkologię są mniejsze, niż w innych krajach? - dodaje dyrektor Juczewska. - Z powodu innego rozliczania świadczeń przez NFZ, nasz kontrakt jest obecnie o 10 mln zł mniejszy niż 10 lat temu. I musimy sobie jakoś radzić.

Ale BCO nie limituje świadczeń pacjentom z powodów finansowych. Każdy kto zgłasza się do poradni pierwszy raz, jest przyjęty tego samego dnia. Natomiast rozpoczęcie leczenia czy to ambulatoryjnego czy szpitalnego, jest już planowane. Ale wynika to głównie z braku miejsca. Ta sytuacja ma się zmienić już niedługo, bo trwa rozbudowa BCO.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny