Powiatowy Urząd Pracy. Kursy i szkolenia dla bezrobotnych

Dodano: 17 stycznia 2014, 13:00 Autor:

Szkolenia, staże, prace interwencyjne czy dofinansowanie na rozpoczęcie własnego biznesu – na to mogą liczyć w tym roku bezrobotni. Sokólski PUP rozpoczyna działania związane z aktywizacją takich osób zaplanowane na ten rok.
– Zorganizujemy 100 staży, a 20 osób zostanie przeszkolonych na kursie operatora sprzętu ciężkiego – mówi Mirosław Biernacki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce.

– Zorganizujemy 100 staży, a 20 osób zostanie przeszkolonych na kursie operatora sprzętu ciężkiego – mówi Mirosław Biernacki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce. (fot. sxc.hu)

Już wiadomo, że Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce na walkę z bezrobociem wyda więcej niż w roku ubiegłym. Na starcie ma do dyspozycji niemal 9 mln zł. A niewykluczone, że w ciągu roku pojawią się jeszcze dodatkowe pieniądze z ministerialnych programów.

Sokólski urząd pracy właśnie rozpoczyna wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Białymstoku projekt "Wspólne działanie” sokólski PUP pozyskał 1 mln zł. W jego ramach wsparciem zostanie objętych 120 osób do 30 roku życia oraz po 50-tce.

– Konieczna jest aktywizacja i wzmożenie działań, aby ułatwić takim osobom wejście lub powrót na rynek pracy. Coraz większa liczba młodych ludzi ma problem z podjęciem zatrudnienia. Na taką sytuację bezpośrednio wpływa brak doświadczenia zawodowego a w przypadku osób starszych brak lub nieadekwatne kwalifikacje zawodowe – podkreśla Jolanta Tulkis z białostockiego PUP.

– Zorganizujemy 100 staży, a 20 osób zostanie przeszkolonych na kursie operatora sprzętu ciężkiego – mówi Mirosław Biernacki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce.

Tłumaczy, że wybór szkolenia nie jest przypadkowy. W naszym powiecie brakuje bowiem operatorów takiego sprzętu. A zapotrzebowanie na pracowników z takimi kwalifikacjami jest duże, chociażby ze strony firm, które wydobywają u nas żwir. – Mamy zapewnienie od pracodawców, że osoby po takim szkoleniu znajdą zatrudnienie – mówi szef PUP.

To ważne, bo statystyki pogorszyły się w ostatnim roku. W porównaniu do 2012 roku, przybyło bowiem osób, które nie mają pracy. – Na koniec 2013 roku mamy zarejestrowanych 5043 osoby bezrobotne. To o 250 osób więcej niż na koniec 2012 roku – mówi Mirosław Biernacki.

Podkreśla, że liczba bezrobotnych wzrosła pomimo niezłej kondycji rynku. W minionym roku nie było bowiem zwolnień grupowych, a ofert pracy, które proponował PUP i osób, które podjęły pracę było więcej.

– Część osób mogła się zarejestrować ze względu na składkę zdrowotną, aby móc za darmo się leczyć. Druga grupa to ci, którzy przechodzą na świadczenia przedemerytalne. Zgodnie bowiem z przepisami, takie osoby muszą się u nas zarejestrować – wyjaśnia dyrektor urzędu pracy.

Na szczęście, nic nie zapowiada, żeby liczba miała w tym roku drastycznie wzrosnąć. Na razie nie ma żadnych informacji o planowanych większych zwolnieniach przez lokalnych pracodawców.

Ci, którzy nie mają pracy, mogą liczyć na pomoc pośredniaka. Dzięki pieniądzom na aktywizację, urząd pracy może organizować bezrobotnym staże, roboty interwencyjne, wyposażać stanowiska pracy czy dofinansować kwotą 20 tys. zł pierwszą działalność gospodarczą.

Dzięki tej ostatniej co roku przybywa na naszym rynku firm usługowych z takich branż jak: budowlano-remontowe, fryzjerskie, kosmetyczne czy gastronomiczne.

– Najwięcej osób pyta o staże. To właśnie tę formę pomocy młodzi ludzie po ukończeniu szkół wybierają najchętniej. To z korzyścią zarówno dla nich, jak i dla pracodawców, bo zyskują darmowego pracownika – podkreśla Mirosław Biernacki.

Jednak staże najczęściej organizowane są w sektorze prywatnych przedsiębiorstw. To one bowiem jako jedyne mogą zagwarantować tzw. staż efektywny czyli dalsze zatrudnienie pracownika, już na koszt pracodawcy. Takiego wymogu nie mogą spełnić praktycznie żadne urzędy.

– Banki, urzędy czy szkoły nie mają wolnych etatów, żeby móc zatrudniać nowych pracowników – tłumaczy Mirosław Biernacki.

Największe szanse na znalezienie pracy w naszym powiecie mają operatorzy sprzętu ciężkiego, mechanicy i kierowcy. To dla osób z takimi kwalifikacjami sokólski pośredniak ma najwięcej ofert pracy.

Czytaj więcej o:
  • Mirosław Biernacki
  • Praca Sokółka
  • PUP Sokółka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.