Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014: wczoraj język polski, dziś matematyka (wideo)

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Tegoroczni maturzyści (na zdjęciu od lewej Justyna Pikus, Gabriel Mackiewicz, Urszula Doroszkiewicz i Mateusz Zaniewski z XIV LO) to ostatni rocznik, który zmierzy się z egzaminem dojrzałości na dotychczasowych zasadach
Tegoroczni maturzyści (na zdjęciu od lewej Justyna Pikus, Gabriel Mackiewicz, Urszula Doroszkiewicz i Mateusz Zaniewski z XIV LO) to ostatni rocznik, który zmierzy się z egzaminem dojrzałości na dotychczasowych zasadach Andrzej Zgiet
Dodatkowy przedmiot egzaminacyjny, rozprawka albo interpretacja wiersza, do tego rezygnacja z prezentacji. Tak zmieni się egzamin dojrzałości w przyszłym roku szkolnym. Do połowy grudnia ukażą się testy z przykładowymi zadaniami dla uczniów i nauczycieli.

W liceach trwają teraz próbne matury. Uczniowie rozwiązali we wtorek test z języka polskiego, na którym pojawiły się tematy dotyczące " Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz "Lalki" Bolesława Prusa. - To już ostatnia taka próba na dotychczasowych zasadach - mówi Leszek Kochanowski, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Próbna matura z języka polskiego. Pan Tadeusz i Lalka (wideo)

Do szkół wkracza już nowa matura, którą w przyszłym roku szkolnym napiszą obecni licealiści z drugich klas.

Do 15 grudnia na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz komisji okręgowych, w tym łomżyńskiej, ukażą się testy z przykładowymi zadaniami. Będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

W planach jest także przeprowadzenie próbnych nowych matur.

- Nauczyciele już rozmawiają z nami o nowym egzaminie. Są pewne obawy. Moim zdaniem będzie trudniej, szczególnie na języku polskim - ocenia Ola Sienkiewicz, uczennica białostockiego liceum.

Szykuje się bowiem sporo zmian. Na pisemnym egzaminie z tego przedmiotu, zamiast jednego, mogą być nawet dwa teksty czytane ze zrozumieniem. Trzeba też będzie napisać wypracowanie. Będą dwa tematy do wyboru: jeden wymagający napisania rozprawki, drugi - interpretacji tekstu poetyckiego.

Do lamusa odchodzą prezentacje z języka polskiego, nad którymi uczniowie mogli pracować przez cały rok.

- Od 2015 roku maturzysta będzie losował zadanie z tekstem pomocniczym, na przykład literackim czy ikonograficznym. Otrzyma 15 minut na przygotowanie. Kolejne 10 minut to wypowiedź na wybrany temat - tłumaczy Maria Bartnicka, polonistka z III LO w Białymstoku.

Przyszłych maturzystów czeka też dodatkowy test. Do zestawu obowiązkowego (język polski, obcy i matematyka) dołączy egzamin pisemny z przedmiotu do wyboru. Może to być historia, biologia, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki.

Dodatkowy egzamin będzie przeprowadzony tylko na poziomie rozszerzonym. Co ważne, liczba zdobytych tu punktów nie będzie miała wpływu na zdanie egzaminu dojrzałości.

Z nową maturą zmierzą się również uczniowie szkół technicznych, ale rok później niż ich koledzy z liceum.

Sprawdzian szóstoklasistów też inny

W przyszłym roku szkolnym zmieni się również sprawdzian, którzy piszą uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej. Testy na nowych zasadach napiszą obecni piątoklasiści.

Sprawdzian będzie się składał z dwóch części.

Pierwsza obejmie zadania z języka polskiego i matematyki. Na ich opracowanie szóstoklasiści będą mieli 80 minut.

Potem przerwa i kolejny test. Tym razem uczniowie zmierzą się z zadaniami z języka obcego nowożytnego, który jest obowiązkowy w ich szkole. Może być to m.in. angielski, rosyjski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański.

Ta część egzaminu potrwa 45 minut.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny