Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze szkolą specjalistów z Polski

(luk)
Pierwszym z piątkowych zabiegów była operacja usunięcia laparoskopowo umieszczonego w kątnicy jelita grubego polipa. Zabieg wykonywał dr Hady Razak Hady z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej. Przyglądało się siedmiu szkolących się lekarzy.
Pierwszym z piątkowych zabiegów była operacja usunięcia laparoskopowo umieszczonego w kątnicy jelita grubego polipa. Zabieg wykonywał dr Hady Razak Hady z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej. Przyglądało się siedmiu szkolących się lekarzy. Anatol Chomicz
To dla nas duże wyróżnienie i przyjemność, że zostaliśmy wybrani do szkolenia innych lekarzy w Polsce - mówi prof. Jacek Dadan, kierownik I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zabiegi techniką laparoskopową to w tej klinice już standard. - Mamy bardzo dobry tor wizyjny, narzędzia do koagulacji, cały potrzebny sprzęt - mówi prof. Jacek Dadan. - Do tego wyszkolony i stale podnoszący kwalifikacje zespół. Cieszy nas, że zostaliśmy teraz wyróżnieni przez firmę Johnson&Johnson. Jej przedstawiciele od dłuższego czasu obserwowali nasz rozwój, i przekonani, że mamy wartościową chirurgię, zaproponowali abyśmy robili szkolenia dla chirurgów z Polski.

Pierwsze dwudniowe warsztaty poświęcone technikom laparoskopowym właśnie się odbyły. Do Białegostoku zjechali lekarze z Polski i regionu. W czwartek słuchali wykładów, w piątek obserwowali cztery zabiegi pokazowe.

Wykonywali je prof. Jacek Dadana, dr Hady Razak Hady i dr Jerzy Łukaszewicz. - To były operacje u pacjentów mających zmiany o różnym charakterze: polipowate i nowotworowe w jelicie grubym - mówi prof. Dadan. - To zabiegi, które wykonujemy u nas na co dzień, w standardzie klinicznym. Nasz oddział jest nastawiony na techniki mało inwazyjne, widzimy plusy tych operacji. Nie zawsze daną zmianę w jelicie grubym da się usunąć chirurgicznie, a techniki laparoskopowe dają taką szansę. Jest tu też dodatkowa wizualizacja, a więc łatwiejszy dostęp do operowanego miejsca.

Laparoskopowo coraz częściej usuwa się też nowotwory. - Nie zawsze potrzebna jest operacja tradycyjna, a efekty laparoskopowej techniki są tu porównywalne do efektów operacji wykonanej z otwarciem jamy brzusznej - mówi prof. Dadan.

W przyszłości w klinice będą odbywać się kolejne warsztaty szkoleniowe z różnych dziedzin.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny