Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sortownia odpadów. Ekologiczne mrówki z Łap

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Uczestnicy projektu "Ekologiczne mrówki z Łap” odbywają płatne staże w sortowni odpadów w Zakładzie Usług Komunalnych. Najpierw odbierają odpady segregowane wprost od mieszkańców, a następnie sortują je na kilkanaście wyróżnionych frakcji.
Uczestnicy projektu "Ekologiczne mrówki z Łap” odbywają płatne staże w sortowni odpadów w Zakładzie Usług Komunalnych. Najpierw odbierają odpady segregowane wprost od mieszkańców, a następnie sortują je na kilkanaście wyróżnionych frakcji.
Tworzenie warunków do podjęcia nauki czy znalezienia zatrudnienia - w taki sposób gmina Łapy pomaga niepełnosprawnym mieszkańcom. Dzięki płatnym stażom, mogą integrować się społecznie i zawodowo.

O problemach osób niepełnosprawnych dyskutowali uczestnicy konferencji "Działania na rzecz osób niepełnosprawnych w gminie Łapy". Mówiono m.in. o tym, w jaki sposób samorząd wspiera takich ludzi w edukacji oraz rehabilitacji zawodowej.

- Edukacja od żłobka po szkołę ponadgimnazjalną, wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy, integracja społeczna i zawodowa w Centrum Integracji Społecznej "Przystań" - wylicza działania na rzecz osób niepełnosprawnych Dariusz Porowski, podinspektor ds. kontaktów z mediami, oświaty, kultury, sportu Urzędu Miejskiego w Łapach.

Jednym z większych działań jest projekt "Ekologiczne mrówki z Łap" finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W jego ramach tworzone są tzw. zielone miejsca pracy. Osoby niepełnosprawne odbywają płatne staże zawodowe w sortowni odpadów w miejscowym Zakładzie Usług Komunalnych. To dla nich szansa nie tylko na zdobycie nowych kwalifikacji. W perspektywie niesie za sobą znalezienie stałego zatrudnienia.
- Osoby te zajmują się odbiorem odpadów segregowanych u źródła, czyli wprost od mieszkańców, a następnie ich sortowaniem na kilkanaście wyróżnionych frakcji. Ta praca jest dla nich formą rehabilitacji, pozwalającą na powrót do normalności i nabycie przekonania o własnej wartości i przydatności.
Jednocześnie poprzez swoją codzienną pracę pozytywnie zmieniają społeczną świadomość, i to zarówno w zakresie postrzegania osób niepełnosprawnych, jak i podejścia do tematyki segregacji i ochrony środowiska - tłumaczy pracownik łapskiego magistratu.

O łapskich niepełnosprawnych dba również Centrum Integracji Społecznej "Przystań". Daje im możliwość zdobycia kwalifikacji i odnalezienia się na rynku pracy. Mimo iż działalność centrum nie jest skierowana wprost do niepełnosprawnych, to wśród jego uczestników znalazło się już kilka takich osób.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny