Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzą przyszłość w kierunkach ścisłych

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Liczymy, że na tym spotkaniu poznamy szczegóły studiów na tych kierunkach, które nas interesują – mówiły uczennice Zespołu Szkół Rolniczych. Od lewej: Anna Kuryś, Anna Laszuk i Magdalena Dziekońska.
Liczymy, że na tym spotkaniu poznamy szczegóły studiów na tych kierunkach, które nas interesują – mówiły uczennice Zespołu Szkół Rolniczych. Od lewej: Anna Kuryś, Anna Laszuk i Magdalena Dziekońska. Anatol Chomicz
Specjaliści doradzali młodzieży. Studiowanie biologii to przygoda, geometrii można uczyć się obserwując naturę, a fizyka jest pełna magii. Wczoraj przekonało się o tym kilkuset uczniów białostockich szkół. Wzięli udział w pokazach, które mają zachęcić ich do studiowania kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych.

Interesuje mnie biologia, bo chciałabym dostać się na ratownictwo medyczne - mówiła Anna Kuryś, uczennica Zespołu Szkół Rolniczych. - To potrzebny zawód, a w rodzinie mam już osoby, które w nim pracują.

- A ja przyszłam, bo chcę dowiedzieć się czegoś więcej o studiowaniu chemii - dodawała jej koleżanka Anna Laszuk. - Na 98 procent wybiorę ten kierunek.

Wraz z innymi maturzystami z białostockich szkół dziewczęta wzięły wczoraj udział w spotkaniu na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB. Tu na młodzież czekali pracownicy i studenci trzech białostockich uczelni: uniwersytetu, politechniki i uniwersytetu medycznego. W ciekawy sposób wprowadzali maturzystów w tajniki informatyki, biotechnologii, fizyki czy analityki medycznej.

- Bardzo zainteresowała mnie prezentacja dotycząca biotechnologii - opowiadał Jakub Lewandowski, uczeń IV LO. - Choć zastanawiałem się nad matematyką lub automatyką i robotyką.

Po prezentacjach młodzież mogła też zasięgnąć informacji na temat różnych kierunków studiów i zasad rekrutacji.
Spotkanie to część kampanii promocyjnej na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych, realizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Coraz więcej osób wybiera te kierunki, które są kluczowe dla polskiej gospodarki - tłumaczyła Elżbieta Tokarska z resortu nauki. - Polski rynek nie jest dostosowany do tak dużej liczby absolwentów studiów humanistycznych.

Potrzebujemy natomiast młodzieży wykształconej na kierunkach inżynierskich.

- Obecnie po ukończeniu takich studiów na pewno łatwiej jest dostać pracę - nie ma wątpliwości Weronika Pełszyńska z IV LO.

- Takie spotkania są młodzieży bardzo potrzebne - mówiła Alicja Krętowska, nauczycielka z IV LO. - Pomagają ukierunkować zainteresowania i podjąć decyzję o wyborze kierunku studiów.

Do szkół, z których przyszły najliczniejsze grupy uczniów, trafią ufundowane przez resort nauki nagrody - sprzęt dydaktyczny, m.in. mikroskopy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny