Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przenoszą cenne zbiory w XXI wiek

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
O współpracy przy projektach digitalizacji ciekawych bibliotecznych zbiorów rozmawiali wczoraj uczestnicy konferencji "Kultura-Digitalizacja-Zespołowa Gra", która odbyła się w Książnicy Podlaskiej. O swoich doświadczeniach opowiadał m.in. dr. Sigitas Narbutas, dyrektor Biblioteki im. Wróblewskich w Wilnie (pierwszy z prawej). Dalej: Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej i jego zastępca Ewa Kołomecka oraz Leokadia Kaireliene z Biblioteki im. Wróblewskich
O współpracy przy projektach digitalizacji ciekawych bibliotecznych zbiorów rozmawiali wczoraj uczestnicy konferencji "Kultura-Digitalizacja-Zespołowa Gra", która odbyła się w Książnicy Podlaskiej. O swoich doświadczeniach opowiadał m.in. dr. Sigitas Narbutas, dyrektor Biblioteki im. Wróblewskich w Wilnie (pierwszy z prawej). Dalej: Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej i jego zastępca Ewa Kołomecka oraz Leokadia Kaireliene z Biblioteki im. Wróblewskich Andrzej Zgiet
Digitalizacja zbiorów to zadanie, które wymaga działań zespołowych - zgodzili się uczestnicy wczorajszego spotkania w Książnicy Podlaskiej. Wzięli w nim udział reprezentanci różnych bibliotek polskich oraz przedstawiciele Biblioteki im. Wróblewskich z Wilna.

Dzięki przenoszeniu zbiorów do internetu można łatwiej, szybciej i prościej oglądać starodruki - mówiła Leokadia Kaireliene z Biblioteki im. Wróblewskich w Wilnie. - Badacze i czytelnicy mogą poznawać je, siedząc w swoim gabinecie.

Na tym właśnie polega podstawowy cel digitalizacji zbiorów bibliotecznych, czyli tworzenie cyfrowych wersji różnych druków. Pracuje nad tym od 2011 roku największa biblioteka publiczna w naszym regionie, czyli Książnica Podlaska. Powstała w niej pracownia digitalizacji, wyposażona w profesjonalny sprzęt. Do tej pory zdigitalizowano m.in. cenne starodruki, kolekcje ze znakami własnościowymi, zabytkowe i współczesne regionalia. Zamówiono też skany materiałów z Biblioteki Narodowej, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Dzięki realizacji projektu wiele cennych i bardzo ciekawych materiałów, niejednokrotnie rzadkich i trudno dostępnych, wzbogaciło zasoby Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej.

Nie byłoby to możliwe bez bliskiej współpracy różnych instytucji. - Takie projekty wymagają działań zespołowych - podkreślała Ewa Kołomecka, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej. - Zarówno ze strony bibliotek, różnych instytucji, jak też autorów i wydawców.

Jak ułożyć tę dobrą współpracę debatowali wczoraj w Książnicy przedstawiciele różnych instytucji, pracujących nad digitalizacją. Wymieniano się doświadczeniami i pomysłami. Nawet na szczeblu międzynarodowym, bo o swoich pracach opowiedzieli m.in. przedstawiciele Biblioteki im. Wróblewskich z Wilna. W swoich zbiorach ma ona ok. 300 tysięcy rękopisów i podobną liczbę starodruków. I sukcesywnie digitalizuje je od ponad 10 lat. Do tej pory przetworzono w ten sposób ponad 10 tysięcy różnych dokumentów. Wśród nich także np. 130 cennych utworów muzycznych.

- Teraz nasi czytelnicy mogą je w internecie nie tylko zobaczyć, ale też posłuchać - opowiada dr Sigitas Narbutas, dyrektor Biblioteki im. Wróblewskich.

Nowe technologie wszystkim bardzo ułatwiają korzystanie ze zbiorów. Uczestnicy konferencji przyznawali, że warto szukać nowych kanałów dotarcia do czytelników.

- Wkrótce będziemy mieli nową aplikację, która umożliwi czytanie Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona nawet w komórce - mówiła Katarzyna Ślaska, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej ds. cyfrowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny