Sprawdź, ile osób już oddało głos czytaj więcej »

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza nie chcą domu pogrzebowego

Dodano: 4 listopada 2013, 12:45 Autor:

Kiedyś w tym budynku mieścił się posterunek MO

Kiedyś w tym budynku mieścił się posterunek MO

Protest na osiedlu Mickiewicza To nie jest miejsce na taką działalność, my i nasze dzieci nie chcemy oglądać ciał i konduktów pogrzebowych - burzą się lokatorzy bloków w sąsiedztwie posesji przy ulicy Mickiewicza 25. Popiera ich zarząd spółdzielni mieszkaniowej. Właścicielka domu pogrzebowego broni się, że powstanie tu tylko sklep z ubraniami, kwiaciarnia i sala wystawień.

Jesteśmy zaniepokojeni i oburzeni perspektywą domu pogrzebowego pod naszymi oknami, tak blisko naszych mieszkań - mówi pani Anna (nazwisko do wiadomości redakcji). - To serce naszego osiedla i uważamy, że nie powinno tu być takiego zakładu. Właściciele tej firmy absolutnie zlekceważyli nas jako mieszkańców, a także jako właścicieli.

I dodaje, że znakomita większość ludzi, mieszkających w sąsiednich blokach ma wyodrębnioną własność gruntu, czyli jest właścicielami cząstki działki, która graniczy bezpośrednio z planowanym domem pogrzebowym.

Chodzi o budynek przy ul. Mickiewicza 25, na rogu ulicy Orzeszkowej. Od wielu lat stał pusty po tym, gdy wyprowadził się stąd bank. Teraz ma powstać zakład pogrzebowy.

- Poroniony pomysł - nie przebiera w słowach pan Bogdan, inny z mieszkańców. - Tu są szkoły, chodzą tędy dzieci. Tu nawet nie ma miejsc parkingowych. Niech tu będzie jakiś zakład fryzjerski, sklep spożywczy, ale nie coś takiego.

Mieszkańcy napisali w tej sprawie protest do prezydenta. W ich obronie stanął zarząd spółdzielni Mickiewicza. Już wysłał do różnych urzędów pismo, w którym wyraża sprzeciw przeciwko powstaniu w tym miejscu takiego zakładu. - Ze względu na możliwość narażenia zwłaszcza dzieci i osób starszych na nieprzyjemne, a często traumatyczne przeżycia związane z transportem zwłok oraz osobiste doznania mieszkańców związane z obrzędami pogrzebowymi - tłumaczy Andrzej Prokorym, prezes SM Mickiewicza. - Sądzimy, że tego rodzaju usługi powinny być zlokalizowane z dala od zabudowań mieszkalnych.

- To nie będzie zakład pełnobranżowy - broni się Halina Tomkiel, właścicielka domu pogrzebowego Logis, który ma właśnie powstać przy Mickiewicza 25. - Tylko sklep z ubraniami dla żałobników i ubraniami dla zmarłych, kwiaciarnia i sala wystawień, w której rodzina będzie mogła czuwać przy zmarłym. Natomiast ciało zostanie przygotowane w innym zakładzie, gdzie jest zaplecze szpitalno-medyczne.

Na osiedlu pojawiły się nawet ulotki z informacjami o proponowanych usługach.

- Zrobił to ktoś z konkurencji - twierdzi Halina Tomkiel. - I napisał, że ja będę tu robić balsamacje i inne cuda. W takiej sytuacji ci ludzie słusznie się denerwują. Ale ja nie miałam, nie mam i nie będę miała zamiaru prowadzić tutaj takich usług. To konkurencja chce mi dokuczyć, żebym tej firmy tutaj nie otworzyła.
- Dla nas to żadna różnica, jak to się nazywa - mówi pani Anna. - Trudno udźwignąć na co dzień widok żałobników.

Mieszkańcy zapowiadają, że będą twardo walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami o to, by zakład pogrzebowy tu nie powstał. Podkreślają, że to jedna z lepszych dzielnic Białegostoku. A obecność zakładu pogrzebowego tuż pod balkonem obniży drastycznie rynkową wartość ich mieszkań.

Czytaj więcej o:
  • dom pogrzebowy Białystok
  • os. Mickiewicza Białystok
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kampus UwB powstaje w bólach

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.