Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby student nie był w przyszłości bezrobotnym. Specjaliści dyskutują

(ab)
O nowych metodach nauczania i ścisłej współpracy szkół z pracodawcami dyskutowali specjaliści podczas konferencji na Politechnice Białostockiej. Byli wśród nich między innymi Mariola Rybińska z Zespołu Szkół Technicznych i prof. Kenneth Molbjerg Jorgensen z Danii.
O nowych metodach nauczania i ścisłej współpracy szkół z pracodawcami dyskutowali specjaliści podczas konferencji na Politechnice Białostockiej. Byli wśród nich między innymi Mariola Rybińska z Zespołu Szkół Technicznych i prof. Kenneth Molbjerg Jorgensen z Danii. Anatol Chomicz
Specjaliści od edukacji ze szkół średnich i wyższych, eksperci rynku pracy i instytucji związanych ze szkolnictwem, spotkali się w poniedziałek na międzynarodowej konferencji na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Zastanawiali się wspólnie, jak dostosować kompetencje młodych ludzi do potrzeb rynku pracy.

- Chodzi o to, aby znaleźli pracę, a nie trafiali na bezrobocie - mówiła dr Joanna Ejdys, prodziekan ds. nauki i rozmowy wydziału zarządzania PB. - My ze swej strony zmieniamy np. kierunki kształcenia w odpowiedzi na sygnały pracodawców, jeśli przykładowo zgłaszają nam, że absolwentom brakuje kompetencji dotyczących prowadzenia korespondencji handlowej.

Podobnie szkoły średnie jak najlepiej starają się dopasować programy nauczania do oczekiwań potencjalnych pracodawców.

- Kształcimy uczniów nie tylko dla umiejętności, ale także dla rynku pracy - podkreślała Renata Frankowska, wicedyrektorka białostockiego Zespołu Szkół Technicznych. - Dlatego skupiamy się na dialogu pomiędzy szkołami a pracodawcą, aby korzyści były obopólne.

W tym celu nasze szkoły coraz częściej nawiązują kontakty z partnerami zagranicznymi. To daje uczniom możliwość odbywania praktyk zawodowych zagranicą i wejścia na europejski rynek pracy. Nasza młodzież uczy się także języków obcych. A to bardzo pożądane umiejętności na obecnym wymagającym rynku pracy. Ale nie tylko.

Prof. Kenneth Molbjerg Jorgensen z Danii przedstawił nową metodę nauczania, polegającą na rozwiązywaniu problemu. Dzięki niej młodzież jest lepiej przygotowana do funkcjonowania na rynku pracy. - Bo idąc do pracy, właśnie trzeba rozwiązywać różnorodne problemy, dogadywać się z grupą ludzi - tłumaczył prof. Jorgensen.

Metoda ta daje doskonałe efekty. W Danii młodzi ludzie, którzy uczyli się według niej, są bardzo poszukiwani przez pracodawców i lepiej opłacani.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny