Jeżewo - Mężenin. Droga będzie przebudowana. Przetarg ogłoszony

Dodano: 31 października 2013, 12:00 Autor:

Jeżewo - Mężenin. Droga będzie przebudowana. Przetarg ogłoszony

Jeżewo - Mężenin. Droga będzie przebudowana. Przetarg ogłoszony (fot. sxc.hu)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka firmy, która przebuduje trasę Jeżewo - Mężenin. W środę ogłosiła przetarg na tę inwestycję. To kolejny odcinek na podlaskiej ósemce z Białegostoku do Warszawy, który ma stać się drogą ekspresową.

Na tę informację kierowcy czekali bardzo długo. W końcu jest realna szansa, że podlaski odcinek ósemki łączącej Białystok z Warszawą zostanie przebudowany na całej długości. W środę GDDKiA ogłosiła przetarg na remont ponad 14-kilometrowego odcinka Jeżewo - Mężenin, który połączy się z tym rozpoczynającym się w Białymstoku.

Po przebudowie powstaną dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, do tego 17 obiektów inżynierskich. To przejścia dla zwierząt dużych i małych, do tego mosty, wiadukty, przepusty. - Zostaną zbudowane też dwa skrzyżowania bezkolizyjne w okolicach miejscowości Sikory i Kobylin - dodaje przedstawiciel GDDKiA.

- Oby ta trasa powstała jak najszybciej - mówi Piotr Kopczewski, białostocki kierowca. - Teraz jedzie się super z Białegostoku do Jeżewa. A dalej to już polskie drogi.

To ma się zmienić. Jest szansa, że do końca roku zostanie wybrana firma, która przebuduje inny odcinek: 15-kilometrową trasę od Mężenina (wraz z obwodnicą tej miejscowości) do obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. Tu pierwszy etap przetargu już się zakończył. Inwestycją jest zainteresowanych 18 firm z Polski, Austrii, Czech, Hiszpanii, Portugalii, Włoch.

- Ich oferty nadal są weryfikowane - tłumaczy Rafał Malinowski z białostockiego oddziału GDDKiA.
Pod koniec tego roku GDDKiA ogłosi także przetarg na ostatni fragment podlaskiej ósemki do Warszawy, czyli 15-kilometrowy odcinek od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa.

Procedury przetargowe mogą zakończyć się w ciągu 6-8 miesięcy od chwili ich ogłoszenia. Roboty na podlaskich odcinkach S8 mają rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku. Realizacja inwestycji potrwa około dwóch lat.

Do wybudowania ekspresowych fragmentów potrzeba około miliarda złotych. Do tego dochodzi koszt prac przygotowawczych.

Teoretycznie o pieniądze nie powinniśmy się martwić. Ósemka w naszym regionie znalazła się załączniku nr 5 Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Oznacza to, że droga ma być wykonana do 2020 roku.

Teraz podlaska ekspresowa ósemka to dwa odcinki, czyli obwodnica Zambrowa oraz Białystok - Jeżewo. Jednak na tym drugim ciągle obowiązuje ograniczenie prędkości do stu km na godzinę. Brakuje bowiem ekranów akustycznych. Mają zostać ustawione do 15 maja przyszłego roku. - Wybraliśmy już najkorzystniejszą ofertę. To firma z Katowic, która zaoferowała 12,8 mln zł - podkreśla Rafał Malinowski.

W połowie przyszłego roku powinniśmy już jeździć na tym odcinku 120 km na godzinę.

Czytaj więcej o:
  • Jeżewo
  • Mężenin
  • Warszawa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Od dziś przejazd obwodnicą Zambrowa jest płatny

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.