Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej. Dzień Nauczyciela bez kwiatów i czekoladek (zdjęcia)

(adek)
Zespół Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej. Dzień Nauczyciela
Zespół Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej. Dzień Nauczyciela archiwum prywatne
Ale za to z kabaretem i warsztatami z parzenia najlepszej kawy - w taki nietypowy sposób uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej świętują Dzień Edukacji.
Dzień Nauczyciela w Zespole Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej
Dzień Nauczyciela w Zespole Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej archiwum prywatne

Dzień Nauczyciela w Zespole Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej
(fot. archiwum prywatne)

W tym dniu standardowo wszystkie szkoły mają wolne. Inaczej jest w szkole przy Fabrycznej - pierwsze dwie godziny to normalne lekcje.

- Gdybyśmy w ten dzień zrobili wolne, to obchody przesunęłyby się na wtorek, zaburzając rytm pracy szkoły, więc trochę przekornie zaproponowaliśmy uczniom, dwie pierwsze lekcje w poniedziałek, bez komentarzy typu "przecież inni mają wolne". I takich komentarzy nie było, co już było niezwykle miłym prezentem dla nas - mówi Ewa Drozdowska, dyrektor ZSS STO, przy Fabrycznej.
Ale lekcje to nie wszystko - w tym dniu w szkole nie było kwiatów, ani czekoladek. Pieniądze, które miały być przeznaczone na ten cel zostały przez uczniów zebrane i przelane na konto chorego ucznia z gdańskiej szkoły STO, którego mama jest nauczycielką.

- Z kwiatów zrezygnowaliśmy, bo prezent koleżance nauczycielce jest przyjemniejszy, niż otrzymywanie prezentu, zresztą do kwoty zebranej przez dzieci dla Miłosza sami też się dorzucamy- dodaje Ewa Drozdowska .

Prawdziwe obchody Dnia Nauczyciela zaczęły się występem szkolnego "Teatru Drabina", który zaprezentował wiązankę scen kabaretowych ,piosenek dwudziestolecia międzywojennego.

- To sceny, które zawsze bawią, dostarczają wspomnień i wprawiają w dobry nastrój, mają uniwersalne przesłania i są ponadczasowe - mówi Zuza Fiszkiewicz. - Dwudziestolecie międzywojenne było okresem rozwoju polskiego kabaretu i polskiej piosenki aktorskiej. Młodzież miała okazję zapoznać się z najpopularniejszym szmoncesem autorstwa Konrada Toma ,, Sęk", ale również innymi wartościowymi tekstami - skeczami, piosenkami, wierszami, np. Juliana Tuwima.

Młode aktorki Ula Janoszuk i Tosia Siewko dodają, że przygotowanie przedstawienia było wyjątkowym wyzwaniem:

- Przede wszystkim dlatego, że trudno oddać niegdysiejszy humor w taki sposób, aby bawił współczesnych ludzi. Ale przecież dlatego uwielbiamy teatr - każdy występ jest inny i uczy nas nowych wartościowych rzeczy - mówią. - Chcemy w ten sposób naszym nauczycielom złożyć najlepsze życzenia, by dobry humor i pogoda ducha i uśmiech zawsze towarzyszyły im w ich trudnej pełnej wyzwań pracy i życiu osobistym.

Było też coś dla ciała - po teatralnych występach, nauczyciele wzięli udział
w zajęciach warsztatowych i wykładzie prowadzonym przez profesjonalnych baristów.

- Pojawili się w szkole z dwumetrowym stołem i wszelkimi akcesoriami do parzenia kawy- opowiada Ewa Drozdowska. - Najpierw był wykład o rodzajach kawy i palarniach kawy w Polsce, a potem pokaz jak przygotować najsmaczniejszą kawę w domowych warunkach i jak ją przyozdobić. Nauczyciele mieli za zadanie interaktywnie włączać się do tych czynności i zdawać pytania.

Uwieńczeniem warsztatów była degustacja wybranych rodzajów kawy i domowych ciast, również nietypowych: np. czekoladowego sernika z chilli, z dynią lub ciasta z płatków owsianych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny