Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Centrum Onkologii ma sprzęt do wykrywania nowotworów. Ale pacjenci nie skorzystają

(luk)
Białostockie Centrum Onkologii ma sprzęt do wykrywania nowotworów. Ale pacjenci nie skorzystają
Białostockie Centrum Onkologii ma sprzęt do wykrywania nowotworów. Ale pacjenci nie skorzystają sxc.hu
Wiele wskazuje na to, że zainstalowany w Białostockim Centrum Onkologii aparat nie będzie w pełni wykorzystywany. NFZ nie chce podpisać umowy, a BCO nie może zlecać tu badań. Konflikt próbuje rozwiązać marszałek.

Zakończyliśmy instalację urządzenia - mówi Dariusz Pietras, wiceprezes zarządu firmy Voxel SA, która wynajmuje od BCO miejsce na sprzęt. W październiku odbędą się szkolenia personelu nowego aparatu do emisyjnej tomografii pozytonowej, tak zwanego PET-a.

- W pierwszych dniach listopada będziemy gotowi do przyjęcia pacjentów - mówi Pietras. Problem w tym, że jak na razie nie widać szansy, aby firma podpisała umowę z podlaskim oddziałem NFZ na te badania.
- Nasze zdanie jest niezmienne - mówi Adam Dębski z podlaskiego NFZ. - Ani w tym, ani w 2014 roku nie przewidujemy kupienia świadczeń w tym zakresie.

Teraz Podlasianie na taką diagnostykę jeżdżą poza województwo. NFZ płaci za te świadczenia w ramach tzw. migracji pacjentów. I to się według Funduszu nie zmieni. W tej sytuacji także BCO, mimo że sprzęt będzie stał w ich budynku, nie podpisze umowy na podwykonawstwo. Czyli pacjenci Centrum, też nie będą tu badani. Jeśli NFZ nie zmieni zdania, warty wiele milionów i niezwykle potrzebny sprzęt będzie wykorzystywany tylko do badań komercyjnych (koszt - 4,5 tys. zł).

9 października wyznaczono spotkanie w białostockim NFZ. Wszyscy liczą, że Fundusz zmieni zdanie. - Mamy nadzieję, że osiągniemy porozumienie. Nie ma powodu, aby pacjent z Podlasia musiał podróżować kilkaset kilometrów po świadczenie, które lokalnie jest dostępne - mówi Pietras.

- Będziemy wspierać firmę Voxel w rozmowach z NFZ - zapewnia Karol Pilecki z zarządu województwa. - To niedopuszczalne, aby pacjenci jeździli np. do Warszawy, gdy sprzęt będzie stał u nas.
Dodaje, że i do nas mogliby wtedy przyjeżdżać pacjenci z innych województw.

PET ratuje życie

Sprzęt pozwala na zlokalizowanie i wczesne wykrycie nowotworu, jeszcze przed uwidocznieniem się zmian strukturalnych. Pomaga też w planowaniu i kontrolowaniu efektów leczenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny