Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Szpakowicz był legendą reżyserii

Piotr Bajko
Piotr Szpakowicz (z lewej) ze swoim bratem Janem - także artystycznie utalentowanym. Fotografia ze zbiorów Janusza Szpakowicza.
Piotr Szpakowicz (z lewej) ze swoim bratem Janem - także artystycznie utalentowanym. Fotografia ze zbiorów Janusza Szpakowicza.
Białowieża wydała na świat wielu wybitnych ludzi, którzy zaznaczyli swój ślad w polskiej kulturze. Do nich zalicza się niewątpliwie Piotr Szpakowicz - artysta plastyk i reżyser filmów animowanych. Gdyby żył, obchodziłby właśnie swoje 85. urodziny.

Piotr Szpakowicz urodził się 1 października 1928 roku. Po ukończeniu w 1956 roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozpoczął pracę w Oddziale Warszawskim bielskiego Studia Filmów Rysunkowych - najpierw jako animator, potem asystent reżysera. Po przekształceniu Oddziału Warszawskiego w samodzielne Studio Miniatur Filmowych zadebiutował w 1959 roku filmem "Obrazki wiejskie", w którym zastosował nowatorską na owe czasy technikę ożywionego malarstwa.

Motywem przewodnim, powracającym w każdym obrazie Piotra Szpakowicza, była natura i człowiek w nią wtopiony. Realizował on również filmy dla dzieci m.in. z serii rysunkowych "Jacek Śpioszek", "Baśnie i waśnie", "Dziwne przygody Koziołka Matołka", a także filmy lalkowe, oraz w technice malarskiej ("Zadymka", "Bocianie gniazdo", "Noc").

Zrealizował łącznie 47 filmów. Niektóre z nich zdobyły nagrody na liczących się festiwalach filmowych w kraju (Poznań) i za granicą (m.in. San Sebastian, Tampere, Melbourne). Uczestniczył też w I Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Białowieży, który odbył się w 1965 roku.

Zmarł 4 sierpnia 1981 roku w szpitalu w Hajnówce, w następstwie wypadku samochodowego, do którego doszło na szosie Białowieża-Hajnówka, obok Góry Batorego. Pochowany został na cmentarzu w Białowieży.

Piotr Szpakowicz był człowiekiem niezwykle skromnym i prawym. Całym sercem oddawał się sztuce. Z zamiłowaniem uprawiał malarstwo sztalugowe. Śmierć dosięgła go w momencie, gdy przygotowywał kolejny film malarski, który miał być podsumowaniem jego dotychczasowych dokonań w malarskiej animacji - dziedzinie, w której pozostaje do dzisiaj niedoścignionym mistrzem.

Piotr Szpakowicz był rozkochany w Białowieży. Chętnie przyjeżdżał do niej z hałaśliwej stolicy, by naładować tutaj swoje twórcze akumulatory. Na ojcowskiej ziemi wybudował dom, w którym zamierzał zamieszkać na stałe po przejściu na emeryturę. Niestety, los napisał mu inny scenariusz.

Białowieża stara się nie zapominać o białowieskim artyście. Białowieski Ośrodek Kultury we współpracy ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie i miejscowym Dyskusyjnym Klubem Filmowym "Kąt" zorganizował w maju 1997 roku retrospektywny przegląd twórczości Piotra Szpakowicza.

Drugiemu przeglądowi, zorganizowanemu w listopadzie 2008 roku z okazji 60-lecia Animacji Polskiej, towarzyszyła wystawa obrazów, rysunków i zdjęć autorstwa artysty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny