Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny się rozwija. Z kłopotami

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Archiwum
Takie laboratorium to idealne miejsce pracy dla doktora House'a. Urządzenia nie tylko prześwietlą nasze ciało, ale też wskażą np. tkanki zagrożone nowotworem.

- To będzie najnowocześniejsze tego typu laboratorium w Polsce. Rezonans magnetyczny da nam dokładny obraz ciała pacjenta. Nałożymy na niego skan pokazujący promieniowanie wytwarzane przez izotopy. Te ostatnie będą podawane pacjentowi dożylnie. Obraz będzie "świecił", kiedy tkanka okaże się podejrzana - tłumaczy prof. Janusz Myśliwiec, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Na początku września został ogłoszony przetarg na projekt i aranżację laboratorium. Powstanie w budynku Centrum Technologicznego w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
- Laboratorium zajmie ok. 450 mkw na parterze centrum. Na samo urządzenie PET/MR, które będzie wykonywało badania trzeba zarezerwować ponad 20 mkw - mówi prof. Myśliwiec.

PET/MR to sprzęt o wiele nowocześniejszy niż tradycyjny tomograf komputerowy. - Uzyskany obraz jest dużo dokładniejszy, szczególnie przy badaniu mózgu. PET/MR wskaże konkretne miejsca zagrożone np. chorobą Alzheimera, co pozwoli na wczesne leczenie - podkreśla profesor.

W BPN-T powstanie też nowoczesne centrum przetwarzania danych. W standardowych przypadkach kupujemy serwer, który ma określone zasoby. Kiedy te ostatnie się wyczerpują, jesteśmy zmuszeni do kupna następnego serwera. - Lepszym rozwiązanie jest stosowanie wirtualizacji. W naszym centrum dane będą przechowywane w tzw. maszynach wirtualnych. To aplikacje komputerowe, których zasoby można znacznie powiększać mniejszym kosztem - mówi dr inż. Grzegorz Rubin, specjalista ds. infrastruktury teleinformatycznej w parku

Dane magazynowane w centrum będą miały swoje kopie. Będą też zabezpieczone m.in. przed atakiem hakerskim i (poprzez podwójne zasilanie z dodatkowymi generatorami prądowtórczymi ) nagłym wyłączeniem prądu.

- Infrastruktura centrum zajmie ok. 1000 mkw. Serwery zmieszczą się w 80. szafach rakowych - twierdzi specjalista.

Właśnie tworzony jest projekt centrum. Wykonawca prac budowlanych nie został jeszcze wyłoniony, bo wciąż nie jest gotowy sam park. Magistrat nie odebrał jeszcze obiektu. Okazało się, że - wbrew zapewnieniom wykonawcy - nie wszystkie prace są jeszcze zakończone.

Tymczasem, miasto wystawiło na sprzedaż pierwszą działkę pod inwestycje na terenie parku. Grunt ma powierzchnię ponad 1,6 ha. Cena wywoławcza działki to ponad 2,5 mln zł netto.
Wszystkie działki inwestycyjne w BPN-T mają łączną powierzchnię 23,1 ha Podzielono je na 27 obszarów inwestycyjnych o różnych powierzchniach: od 0,5 ha do 1,5 ha.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny