Afrykański pomór świń – realne zagrożenie

Dodano: 29 lipca 2013, 13:30

Afrykański pomór świń – realne zagrożenie
Podlaskie służby weterynaryjne - w pełnej mobilizacji. Afrykański pomór świń, którego ogniska wykryto na Białorusi stanowi realne, bardzo poważne zagrożenie. Dlatego teraz najważniejsze jest dotarcie z informacją do jak największej liczby hodowców. Choroba jest bardzo zakaźna i choć nie zagraża zdrowiu ludzi, może spowodować ogromne straty ekonomiczne.

Służby weterynaryjne apelują do hodowców o czujność i obserwację zwierząt. Jeśli właściciel stada zauważy niepokojące objawy – wybroczyny, sine plamy na skórze zwierząt, biegunkę, wymioty, duszności, niedowład kończyn, czy też jeśli zwierzęta zaczną nagle padać – natychmiast trzeba to zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, albo do lekarza weterynarii opiekującego się stadem – przypomina Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku. - Choroba przebiega bardzo gwałtownie i jest niezwykle zakaźna, szybko się rozprzestrzenia. Nie zagraża ludziom, ale jej skutki ekonomiczne mogą być fatalne. To nie tylko straty w stadzie (likwiduje się całe stada ), ale również ogromne koszty likwidacji ognisk choroby oraz przede wszystkim skutki wstrzymania handlu i eksportu świń, mięsa wieprzowego i produktów pochodnych.


Teraz najważniejsze, by informacje o zagrożeniu dotarły do jak największej liczby hodowców. Powiatowi lekarze weterynarii przeszkolili ponad 250 lekarzy weterynarii tych, którzy bezpośrednio opiekują się stadami.

Do rolników docierają ulotki – rozprowadzają je powiatowe inspektoraty weterynarii, samorządy, Podlaska Izba Rolnicza, Związek Łowiecki czy też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Podczas każdej kontroli gospodarstwa, czy też wizyty w zagrodzie lekarze ostrzegają i radzą – choroba przenosi się bardzo szybko i to zarówno drogą bezpośredniego jak i pośredniego, kontaktu z zarażonymi zwierzętami, dlatego trzeba być czujnym, trzeba obserwować zwierzęta, a po zauważeniu podejrzanych objawów natychmiast izolować stado - mówi Dariusz Filianowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku – Izolacja oznacza całkowity zakaz wyprowadzania zwierząt, wywożenia i wynoszenia produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, paszy, wody, ściółki, oraz zakaz dostępu osób postronnych do pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie.

Od momentu pojawienia się zagrożenia wirusem ASF natychmiast wprowadzono środki profilaktyczne na granicy z Białorusią. Na przejściach granicznych umieszczono maty do dezynfekcji kół pojazdów i osób przekraczających granicę. Służby celne konfiskują środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego wwożone na teren kraju. Obowiązuje zakaz importu świń, mięsa wieprzowego i jego przetworów.

W pasie przygranicznym o szerokości 40 km od granicy prowadzone są badanie wszystkich odstrzelonych i padłych dzików oraz zgłoszonych padłych świń.

Służby graniczne prowadzą akcję informacyjną rozdając ulotki w języku polski i rosyjskim.
Informacje o chorobie i zagrożeniu wirusem ASF ( afrykański pomór świń) można znaleźć na stronach internetowych: Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego cały czas monitoruje sytuację, jest w stałym kontakcie ze służbami weterynaryjnymi i granicznymi.

- To jest etap, gdzie możemy zapobiegać zakażeniu, stąd ostre zasady wprowadzone na granicy, czy też ciągłe informowanie hodowców. I rolnicy i podróżni muszą wiedzieć, że zagrożenia nie można lekceważyć – podkreśla Daniel Szutko z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czytaj więcej o:
  • Afrykański pomór świń
  • Afrykański pomór świń podlaskie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.