Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Warszawska. Porodówka przeniesie się na Skłodowskiej 26. Oddział położniczo-ginekologiczny i neonatologia

(luk)
Tak wyglądała porodówka przy ulicy Warszawskiej
Tak wyglądała porodówka przy ulicy Warszawskiej Archiwum
W końcu wiadomo, gdzie będzie się mieściła największa białostocka porodówka. Oddział położniczo-ginekologiczny i neonatologia z ul. Warszawskiej zostaną przeniesione na ul. Skłodowskiej 26.

Przeprowadzka oddziałów z ul. Warszawskiej 15 do trzypiętrowego budynku przy ul. Skłodowskiej 26, w którym jeszcze mieści się część pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, jest niezbędna, aby mogło rozbudowywać się sąsiadujące z nimi Białostockie Centrum Onkologii.

O samych przenosinach porodówki mówiło się już od 13 lat, ale pierwsze koncepcje powstały w 2008 roku. Długo szukano jednak właściwego miejsca na ten oddział przy ul. Skłodowskiej (gdzie mieści się teraz pozostała część szpitala wojewódzkiego).

Pomysły były różne: porodówka miała powstać m.in. w miejscu obecnej chirurgii, tuż przy nowo wybudowanym bloku operacyjnym albo w budynku dawnej pediatrii przy ul. Wołodyjowskiego.

Ostatecznie zwyciężyła jeszcze inna koncepcja: oddział położniczo-ginekologiczny i neonatologia zajmą pomieszczenia w budynku, gdzie kiedyś mieściły się oddziały i poradnie pediatryczne szpitala.

To wersja optymalna, zaakceptowana już przez zarząd województwa i pracowników szpitala.

- Teraz w tym budynku są pustostany - przyznaje Urszula Łapińska, dyrektorka WSZ w Białymstoku. - Na ostatnim piętrze wykonuje się operacje w zakresie kolana i zabiegi dotyczące leczenia bólu. Na dole jest jeszcze izba przyjęć i poradnie pediatryczne.

Zabiegówka z ostatniego piętra przeniesie się wkrótce na drugą stronę ulicy, gdzie zgodnie z planem modernizacji szpitala mieścić się będą wszystkie oddziały zabiegowe i gdzie powstaje siedmiosalowy blok operacyjny. Dziecięca izba przyjęć znajdzie miejsce tam, gdzie teraz są poradnie chirurgiczne.

- Poradnie pediatryczne przeniosą się tylko nieco dalej, bo do budynku dobudowana zostanie klatka schodowa z nowymi pomieszczeniami - mówi dyrektor Łapińska. - I tam znajdą miejsce poradnie dziecięce.
Aby jednak w nowym miejscu mogła zmieścić się cała część położniczo-ginekologiczna i neonatologia, do trzypiętrowego budynku zostanie dobudowane jeszcze jedna kondygnacja. Na tym ostatnim, czwartym piętrze powstanie ginekologiczny blok operacyjny, mimo że taki nowoczesny blok powstaje po drugiej stronie ulicy.

- Ale takie są wymogi - mówi Karol Pilecki, członek Zarządu Województwa Podlaskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia. - W razie potrzeby skorzystania (bardziej skomplikowany zabieg) z tego nowego bloku, pacjentkę można będzie przewieźć na specjalnym transportowym wózku tunelem, jaki łączy obie części szpitala pod ulicą Skłodowskiej.

Jak zapewnia i na łóżka transportowe, i na modernizację tunelu już są pieniądze.

Oddziały z ul. Warszawskiej muszą przenieść się do końca przyszłego roku. W tym tygodniu będą ogłaszane pierwsze przetargi.

- Mamy pieniądze na sporządzenie w tym roku dokumentacji projektowej. W przyszłym znajdą się finanse na dostosowanie budynku i przenosiny z ul. Warszawskiej - mówi Pilecki.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny