Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlik. Kamery podglądały ptaki, filmy w internecie (wideo)

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Pierwszy ptak przyleciał 17 kwietnia, w czasie gdy w Puszczy Knyszyńskiej leżało jeszcze sporo śniegu.
Pierwszy ptak przyleciał 17 kwietnia, w czasie gdy w Puszczy Knyszyńskiej leżało jeszcze sporo śniegu. RDLP w Białymstoku
Ptaki porządkują gniazdo, znoszą jedzenie. To m.in. możemy zobaczyć na niezwykłym filmie. Jest on kręcony w ramach projektu ochrony orlików krzykliwych w Puszczach Knyszyńskiej i Białowieskiej.

Pod koniec marca pod ptasim gniazdem schowaliśmy kamerę. Chcieliśmy zdążyć przed powrotem orlików z Afryki - mówi Katarzyna Gurowska z białostockich Lasów Państwowych.

Pierwszy ptak przyleciał 17 kwietnia, w czasie gdy w Puszczy Knyszyńskiej leżało jeszcze sporo śniegu. Samica o imieniu Płoska od razu zabrała się do porządkowania gniazda.

- Zaczęła usuwać zbędne gałęzie, od czasu do czasu podejrzliwie zerkając prosto w oko naszej kamery. Ptaki przynosiły też upolowane zwierzęta, czyli małe ssaki, płazy, a potem zjadały je - opowiada Katarzyna Gurowska.

W kolejnych tygodniach, po imponujących lotach, orliki odbędą gody i samica złoży pierwsze jajo, które od razu zacznie wysiadywać.

To już drugi rok monitorowania gniazda tych drapieżników.

Po raz pierwszy leśnicy nagrali ptasią rodzinę rok temu. Orlikom o imionach Supraśl i Płoska wylęgło się pisklę. Na niezwykłym filmie można było zobaczyć, jak samica opiekuje się maleństwem, karmi je i dba o jego bezpieczeństwo. W tym czasie jej partner Supraśl żerował i znosił do gniazda jedzenie. Trzeba było wykarmić pisklę, by mogło samodzielne latać.

- Dzięki temu mogliśmy poznać życie codzienne orlików, a także dowiedzieć się czym się odżywiają. Takie obserwacje są dla nas bardzo cenne - wyjaśnia Katarzyna Gurowska.

Orlik krzykliwy to ptak rzadki i zagrożony wyginięciem. Obecnie w Puszczy Knyszyńskiej żyje 60 par, a w Puszczy Białowieskiej mieszka 50 par orlika krzykliwego.

Dlatego Towarzystwo Ochrony Ptaków i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych realizują program ochrony tego ptaka.

- Obserwowanie gniazda orlików to nie jest jedyne nasze działanie - podkreśla Gurowska.

W planach jest także odkrzaczenie i wykoszenie 300 hektarów łąk na terenach obu puszcz. Ma to pomóc orlikom w polowaniu, by mogły wykarmić siebie i swoje potomstwo. W ten sposób chroni się naturalne środowisko i sprzyja się rozwojowi cennego drapieżnika.

Ponadto w Puszczy Białowieskiej zostanie zbudowanych 37 oczek wodnych, a na terenie Puszczy Knyszyńskiej 50 takich zbiorników. Do końca przyszłego roku ma powstać ponad 100 oczek wodnych.
Drapieżniki będą tu mogły żerować na płazy.

W planach jest także powstanie sztucznych czatowni (czterometrowych słupów), które także ułatwią ptakom zdobywanie pożywienia.

Projekt ochrony orlików jest realizowany dzięki unijnym funduszom. Komisja Europejska przeznaczyła na to około 15 mln złotych. Wsparł ją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dołożył 4 mln zł.

Losy ptasiej rodziny można śledzić na stronie orlikkrzykliwy.pl w zakładce "Oko orlika".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny