I Białystok Półmaraton przebiegł przez miasto (zdjęcia)

(azda)
I Białystok Półmaraton biegł przez centrum miasta
I Białystok Półmaraton biegł przez centrum miasta Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 600 osób wzięło udział w białostockim półmaratonie. Wśród nich byli sportowcy, którzy bieganiem zajmują się od lat oraz zwykli mieszkańcy, którzy po prostu chcieli sprawdzić, czy są w stanie przebiec ponad 20 km.

Dziękuję za zorganizowanie tak wspaniałych zawodów - mówił Gienadin Wierchawodkin z Grodna na Białorusi, który został zwycięzcą wczorajszego półmaratonu zorganizowanego w Białymstoku.

- Dopisała pogoda, a atmosfera podczas biegu była cudowna.

Dla Białorusina był to pierwszy półmaraton, który przebiegł w tym roku. Poszło mu nieźle ponad 20 km pokonał w niewiele ponad godzinę i 10 minut. Ale walka była zacięta. Tuż za nim na metę dobiegło kolejnych dwóch zawodników.

- Przyspieszyłem na ostatnim kilometrze, dzięki temu zwyciężyłem - mówi. - Nie jest to mój najlepszy wynik. Dwa lata temu półmaraton w Warszawie przebiegłem w godzinę i 5 minut.
Biciu rekordów nie sprzyjała wysoka temperatura.

- Było nieco za gorąco - komentuje Bogusław Andrzejuk z Białegostoku. - Idealna temperatura do biegu to jakieś 16-18 stopni. Nawet lekka mżawka by nie zaszkodziła.

Mimo niesprzyjających warunków Andrzejuk, stanął na podium - zajął trzecie miejsce. Ale w tego typu zawodach ma wprawę, jak przyznaje, biega już od 20 lat. Wierchawodkin w półmaratonach uczestniczy od 10. Po biegu nie widać było po nim wielkiego zmęczenia.

Nawet nie usiadł. Wziął butelkę wody i poszedł oglądać pokazy grup rekonstrukcyjnych zorganizowane na Rynku Kościuszki w ramach "Dnia munduru".
Jednak nie tylko doświadczeni zawodnicy mogli spróbować swoich sił w biegach. Nie liczyło się doświadczenie, ani wiek. Wystarczyło mieć dobre chęci.

- Półmaraton rozpoczęło ponad 600 osób - mówi Agnieszka Kuczyńska z Fundacji Białystok Biega, która jest organizatorem imprezy. - Najmłodszy uczestnik miał 18 lat, najstarszy ponad 70.

Na przebiegnięcie ponad 20 km maratończycy mieli około trzy i pół godziny. Każdy dobiegający do mety był nagradzany brawami przez publiczność.

- Podziwiam uczestników, ja bym takiej trasy nie przebiegła - mówi pani Urszula, którą spotkaliśmy przy mecie.

Nie wszystkim mieszkańcom pomysł półmaratonu się podobał. - Śródmieście zostało zablokowane. Czy takiego paraliżu nie dało się uniknąć organizując zawody w innym miejscu - mówi pan Henryk. I dodaje, że policja nie potrafiła powiedzieć, kiedy miasto będzie przejezdne, którędy można dojechać do celu.