Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student pomocny z natury. Akcja na białostockich uczelniach

(luk)
Zachęcamy do zbierania nakrętek i innych surowców wtórnych - mówi Sylwia Gadomska. - W naszą akcję może włączyć się każdy. Im więcej surowców zbierzemy, tym większa kwota wspomoże dzieci.
Zachęcamy do zbierania nakrętek i innych surowców wtórnych - mówi Sylwia Gadomska. - W naszą akcję może włączyć się każdy. Im więcej surowców zbierzemy, tym większa kwota wspomoże dzieci. Andrzej Zgiet
Od dwóch miesięcy studenci zbierają surowce wtórne. Pieniądze z ich sprzedaży trafią do Fundacji Pomóż Im i pomogą chorym dzieciom.

Akcja "Student pomocny z natury" zaczęła się w marcu w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Dotąd zebrano już kilkadziesiąt worków pełnych butelek PET, nakrętek i puszek aluminiowych. Jej pomysłodawczynią jest Sylwia Gadomska, studentka biologii środowiskowej. Włączyli się w nią także żacy z innych wydziałów UwB i szkół: Politechniki Białostockiej oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

- To pierwsza taka akcja na uczelniach, jeśli się sprawdzi, będziemy ją powtarzać - mówi Sylwia. - Poza tym, że chcemy pomóc hospicjum, robimy zaprawę przed 1 lipca, gdy wszystkich będzie obowiązywało segregowanie odpadów.

Akcja na uczelni cieszy się sporym powodzeniem. Studenci najchętniej przynoszą plastikowe butelki i nakrętki. - Coraz częściej butelki są zgniecione i pozbawione naklejek, co oznacza, że świadomość wśród studentów rośnie - mówi Sylwia.

Ręcznie wykonane przez studentów pojemniki do zbiórki surowców wtórnych stanęły nie tylko na większości wydziałów UwB, ale także na innych uczelniach. Można je też znaleźć w akademikach przy ul. Żeromskiego, Krakowskiej oraz Zwierzynieckiej.

- Tygodniowo zapełniamy bez problemu po kilka 60- i 120-litrowych worków - mówi dr Agata Kostro-Ambroziak, koordynatorka akcji ze strony uczelni. - Jeszcze nie podliczyliśmy, ile to kilogramów, ale jest tego sporo. A to jeszcze nie koniec.

Finał akcji planowany jest podczas juwenaliów, 18 maja. Wtedy na placu juwenaliowym powstanie EKO-miasteczko: strefa, w której studenci będą mogli odpocząć, poleżeć na kocach czy leżakach, grać w gry zespołowe i oczywiście oddawać surowce wtórne. W EKO-miasteczku staną ponadto ogromne podświetlone pojemniki z zebranymi podczas akcji nakrętkami czy butelkami.

Głównym partnerem studenckiej akcji jest przedsiębiorstwo Lech sp. z o.o., które zobowiązało się odebrać od organizatorów zbiórki surowce i przekazać stanowiący ich równowartość czek dla fundacji Pomóż im. To także będzie miało miejsce podczas finału akcji.

Ile uda się zebrać pieniędzy - zależy od nas wszystkich. Bo w akcję może włączyć się każdy. Jaką wartość mają surowce wtórne? Dla przykładu - za kilogram plastikowych nakrętek można dostać 90 groszy i więcej. Kilogram butelek PET może być wart 1,50 zł, a aluminiowych puszek - nawet 5 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny