Parada Województwa Podlaskiego przejdzie przez centrum

Dodano: 22 kwietnia 2013, 10:00 Autor:

To będzie pierwsza taka parada w Białymstoku. W jednym miejscu spotkają się mieszkańcy wszystkich podlaskich powiatów.
Przemarsz organizowany jest w dzień roboczy, więc nie wszyscy będą mogli go obejrzeć, w dodatku wygląda na to, że impreza spowoduje paraliż komunikacyjny w centrum.

Przemarsz organizowany jest w dzień roboczy, więc nie wszyscy będą mogli go obejrzeć, w dodatku wygląda na to, że impreza spowoduje paraliż komunikacyjny w centrum.

Paradę organizujemy po raz pierwszy. Podobne odbywają się w wielu europejskich państwach – mówi Jacek Piorunek, przedstawiciel zarządu województwa podlaskiego i pomysłodawca imprezy.

Ta zapowiada się ciekawie. Parada przejdzie przez Białystok w piątek, 26 kwietnia. Będzie liczyć ponad dwa i pół tysiąca uczestników. To przedstawiciele 65 gmin ze wszystkich podlaskich powiatów. Do tego 13 orkiestr, cztery grupy rekonstrukcyjne, orszaki konne, motocykliści. Przemarsz zakończy się koncertem galowym na Rynku Kościuszki.

– W jednym miejscu spotkają się mieszkańcy ziemi białostockiej, łomżyńskiej i suwalskiej – zachwala imprezę Jacek Piorunek.

Parada będzie też okazją, by każda gmina zaprezentowała się artystycznie. Dlatego w kolorowym korowodzie przejdą grupy teatralne, taneczne, sportowe, muzyczne, rekonstrukcyjne.

Przemarsz rozpocznie się o godz. 17. Uczestnicy przejdą ulicami Kalinowskiego, Krakowską i Lipową do Rynku Kościuszki. Parada została podzielona na pięć kolumn. Wezmą w niej udział marszałkowie z innych województw, którzy w tym czasie będą w Białymstoku na konwencie. Przejedzie też powóz królewski, w którym zasiądzie król Zygmunt Stary – w tej roli aktor BTL Ryszard Doliński – oraz wojewoda Iwan Sapieha, w rolę którego wcieli się Adam Zieleniecki.

Na ul. Lipowej stanie mała scena, z której konferansjer będzie przedstawiał poszczególne zespoły. Tu każda z grup będzie mogła krótko się zaprezentować.

Parada zakończy się koncertem galowym na dużej scenie na Rynku Kościuszki. O godz. 18 zostanie odtworzona ceremonia powołania naszego województwa z udziałem króla i wojewody Sapiehy. Pół godziny później rozpocznie się prezentacja dziewięciu podlaskich zespołów i grup tanecznych. Wystąpią m.in. Kurpie Zielone, Zespół Tańca Ludowego Przepiórka, DanceOFFnia. Koncerty zakończą się ok. godz. 22.

Zespołów z poszczególnych gmin będzie można posłuchać w centrum miasta także w godz. 11-13.30.

Niestety, 26 kwietnia to piątek, dzień roboczy. O godz. 17, na którą zaplanowano paradę, wiele osób dopiero będzie wracać z pracy. Nie wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z atrakcji, będą więc mieli taką możliwość.

Zapytaliśmy, dlaczego parada nie odbywa się na przykład w sobotę.

– Chcieliśmy, by marszałkowie z innych województw mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dlatego jest w piątek – mówi Cezary Mielko, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, który w imieniu urzędu marszałkowskiego organizuje paradę.

Z kolei od Jacka Piorunka usłyszeliśmy, że piątek staje się dla Polaków dniem rekreacyjnym, dlatego jest to dobry termin.

Emocje budzą też utrudnienia drogowe związane z przemarszem. Czeka nas paraliż komunikacyjny. Zamknięte jest skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i al. Piłsudskiego, a 26 kwietnia od godz. 16 do 20 wyłączone z ruchu zostaną też m.in. ul. Kalinowskiego (do Grochowej), Lipowa i Krakowska. Podczas przemarszu ruch czasowy będzie obowiązywał na skrzyżowaniach Lipowa – Częstochowska – Grochowa oraz Lipowa – Liniarskiego – Malmeda.

Organizacja parady będzie kosztować około 400 tys. zł.

Czytaj więcej o:
  • Parada Województwa Podlaskiego
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Papierosy zamiast brykietu

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.