Edukacja
Jesteś tu: Strona główna Edukacja Artykuł

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 Operon. Odpowiedzi, test, rozwiązania, klucz (wideo)

Dodano: 13 marca 2013, 19:00

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 Operon. Odpowiedzi, test, rozwiązania, klucz.

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 Operon. Odpowiedzi, test, rozwiązania, klucz. (fot. sxc.hu)

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 Operon. Uczniowie przystąpią do testu w czwartek, tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że sześciolatek poradzi sobie w szkole.

Szkoły już teraz są przygotowane na przyjęcie dzieci sześcioletnich, a z badań wynika, że sześciolatek poradzi sobie w pierwszej klasie szkoły podstawowej - przekonywali w poniedziałek wiceministrowie edukacji Tadeusz Sławecki i Przemysław Krzyżanowski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi kampanię, która ma zachęcić rodziców tegorocznych sześciolatków do wcześniejszego wysłania ich do szkoły. Sławecki, który odwiedził w poniedziałek sześciolatków w kieleckich placówkach oświatowych, zapowiedział częstsze spotkania przedstawicieli ministerstwa z rodzicami, samorządowcami i nauczycielami.

- Obniżenie wieku szkolnego ma być ewolucją, a nie rewolucją jak wtedy, gdy tworzono gimnazja. Nie chcemy, aby doszło do sytuacji, w której większość społeczeństwa nie akceptuje zmian, ale narzuca się je w sposób ustawowy. Dlatego konieczne są spotkania, przede wszystkim z rodzicami. Rok 2013 to ostatni, w którym jeszcze oni sami decydują o wysłaniu sześciolatka do szkoły - przypomniał Sławecki podczas konferencji.

Powołując się na dane Instytutu Badań Edukacyjnych, mówił, że 80 proc. rodziców dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole, jako sześciolatki, jest z tego zadowolonych. Podkreślił, że 96 proc. szkół podstawowych w kraju, sprawdzonych przez inspekcję sanitarną, zostało dopuszczonych do przyjęcia sześciolatków. Dodał, że dzięki rządowemu programowi "Radosna Szkoła” szkoły mają odpowiednie pomoce dydaktyczne, które można wykorzystywać do nauki poprzez zabawę.

- Niż demograficzny pozwoli nam na w miarę komfortowe wprowadzenie reformy. Jednak, jeśli rodzice już w 2013 roku wyślą dziecko sześcioletnie do szkoły, to na pewno w klasie będzie mniej dzieci niż w 2014 roku, a nauczyciel będzie miał lepszą możliwość poświęcenia dziecku czasu i przyjrzenia mu się - dodał Sławecki.

TEST TRZECIOKLASISTY 2012. ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PYTANIA

Sprawdzian trzecioklasisty CKE 2012

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 Operon. Odpowiedzi

Na badania Instytutu Badań Edukacyjnych powoływał się w poniedziałek także wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, który w Szczecinie uczestniczył w regionalnej gali konkursu "Mam 6 lat". Celem konkursu jest popularyzacja inicjatyw, które pomagają sześcioletnim dzieciom w adaptacji do warunków szkolnych.

- Badania Instytutu Badań Edukacyjnych wskazują, że dziecko sześcioletnie bez problemu poradzi sobie razem z dzieckiem siedmioletnim w pierwszej klasie szkoły podstawowej - powiedział Krzyżanowski. Według niego, dzieci sześcioletnie, które w przedszkolu były uczone zgodnie z nową podstawą programową, są przygotowane do nauki w szkole podstawowej.

Z danych MEN wynika, że w latach 2009/2011 naukę w szkole w wieku 6 lat rozpoczęło 184 tys. dzieci. W roku szkolnym 2012/2013 do pierwszych klas poszło 17,62 proc. sześciolatków.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. W ubiegłym roku rząd przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2013 Operon. Odpowiedzi, test, rozwiązania, klucz

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Operon
  • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2
  • Sprawdzian Trzecioklasisty
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.