Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mecenas Wiedzy: Inspirujący kontakt z przyrodą

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Mecenas Wiedzy: Inspirujący kontakt z przyrodą
Mecenas Wiedzy: Inspirujący kontakt z przyrodą
Powiedzenie, że wiedza poszła w las, nie musi być pejoratywne. Najlepszym tego przykładem jest działalność Nadleśnictwa Żednia. I jej współpraca ze szkołą w Michałowie.

Nadleśnictwo Żednia jest jednym z czterech (obok Czarnej Białostockiej, Supraśla i Walił), które w Puszczy Knyszyńskiej tworzy Szlak Powstania Styczniowego. Okazja ku temu jest okrągła, bo na ten właśnie rok przypada 150. rocznica jego wybuchu. To tutaj, w okolicy Królowego Mostu, gromadziły się pierwsze w powiecie białostockim oddziały powstańcze. Pierwsza bitwa powstańców z Rosjanami w regionie Puszczy Knyszyńskiej odbyła się 29 kwietnia pod wsią Waliły.

Szlak prowadzi przez miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami z 1863 roku, nie omija jednak też tych związanych z innymi historycznymi wydarzeniami. Na jego trasie znajdują się pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki, jak również cmentarz żołnierzy poległych w 1831 roku.

W ramach projektu wybudowana zostanie leśna infrastruktura turystyczna obejmująca zadaszenia, wiaty, tablice informacyjne, kładki oraz wieżę widokową. Wydany zostanie również przewodnik turystyczny oraz internetowa mapa szlaku przeznaczona do wykorzystania w telefonie komórkowym.

W granicach Nadleśnictwa Żednia szlak ciągnie się na długości 23 km. Jego realizacja nie jest jednak jedyną akcją służącą upowszechnianiu wiedzy przez nadleśnictwo. Taka działalność, czy to z kontekstem historycznym czy środowiskowo-przyrodniczym trwa tu non stop. I jest bardzo silnie oparta o współpracę z okolicznymi szkołami. Pracownicy nadleśnictwa organizują lekcje w lesie, gdzie realizowane tematy są popierane praktycznymi przykładami, a dzieci mogą zaspokoić potrzeby kontaktu z przyrodą, prowadzą pogadanki w szkołach i przedszkolach. Miejscem spotkań leśników z dziećmi często bywa szkółka leśna w Podozieranach.

Gminny Zespół Szkół w Michałowie to jedna z silniej i od lat związanych z Żednią placówek. Jej uczniowie już niejedno drzewo w Puszczy Knyszyńskiej podsadzili we współpracy z leśnikami. I dlatego to na tę właśnie szkołę padł wybór nadleśniczego Mirosława Sienkiewicza, gdy Żednia włączała się w naszą kampanię "Czytam, więc wiem". Nadleśnictwo ufundowało szkole prenumeratę naszych wydawnictw aż do końca roku szkolnego.

Warto dodać, że to właśnie z leśnych zasobów Żedni pochodziły 9-metrowe świerki, które w grudniu 2012 roku stanęły w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Kultury.

Pełną listę firm - Mecenasów Wiedzy publikujemy w każdy piątek w magazynowych wydaniach naszej gazety.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny