Szkoła Podstawowa w Nierośnie. Rodzice zapowiadają walkę o jej utrzymanie

Dodano: 27 lutego 2013, 18:30 Autor:

Rodzice spotkali się z burmistrzem w czwartek wieczorem. Mają nadzieję, że przekonali go do zmiany decyzji w sprawie planowanej likwidacji szkoły w Nierośnie.

Rodzice spotkali się z burmistrzem w czwartek wieczorem. Mają nadzieję, że przekonali go do zmiany decyzji w sprawie planowanej likwidacji szkoły w Nierośnie. (fot. Martyna Tochwin)

Nie ma zgody na likwidację. Chodzi o nasze dzieci, a nie tylko o pieniądze. Ekonomia nie zawsze jest najważniejsza - grzmią rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nierośnie. Nie godzą się na to, aby gmina zrezygnowała z tej placówki.

Musimy o swoje walczyć, bo jak nie, to nas kiedyś zaorzą - mówią rodzice z Nierośna.
To ich odpowiedź na propozycję burmistrza Dąbrowy Białostockiej. Tadeusz Ciszkowski chce, aby szkołę w Nierośnie od września poprowadziło stowarzyszenie. Dzięki temu gmina zaoszczędziłaby około 200 tysięcy rocznie.

- To lepsze rozwiązanie, niż gdyby szkoła miała być fizycznie zlikwidowana. Ale oczywiście gorsze, niż gdyby miała pozostać gminną - tłumaczy Tadeusz Ciszkowski.

Na takie rozwiązanie nie godzą się rodzice. Przekonują, że na przekształceniu straciliby nie tylko nauczyciele, którym pogorszą się warunki pracy, ale przede wszystkim dzieci.
- Nikt nie myśli o naszych dzieciach. Mówi się tylko o pieniądzach i ekonomii. A przecież na edukacji nie powinniśmy oszczędzać. Szkoła to nie są tylko pieniądze. Dlaczego nasze dzieci mają za to płacić? - pyta Alicja Kopeć, jedna z mam.

W czwartek rodzice spotkali się z burmistrzem w ramach tzw. konsultacji społecznych. To efekt uchwały intencyjnej, którą kilka tygodni temu podjęli dąbrowscy radni. Większością głosów opowiedzieli się za likwidacją podstawówki w Nierośnie.

Zdecydowała o tym ekonomia. Szkoła w Nierośnie jest najmniejszą tego typu placówką w gminie. Teraz w klasach 0-6 uczy się tam 37 dzieci. Dla gminy podstawówka jest coraz większym obciążeniem. - W 2011 roku koszt utrzymania jednego ucznia wynosił 17,5 tys. zł. Rok później już 20,5 tys. zł. Ten koszt wzrósł pomimo wyraźnych oszczędności zrobionych przez szkołę. I nie mam wątpliwości, że będzie dalej wzrastał - tłumaczy burmistrz.

Łomżyńskie stowarzyszenie "Edukator" już zadeklarowało chęć przejęcia placówki. Jednak rodzice nie chcą nawet o tym słyszeć.

- Ogólnie wiadomo, że w szkołach stowarzyszeniowych dzieci uczą się w klasach łączonych, nawet po trzy oddziały razem - mówi Anna Orpik, mama i jednocześnie radna gminy Dąbrowa Białostocka. - Oszczędza się na wszystkim. Zimą uczniowie marzną, bo szkoły są niedogrzane. Nie chcemy, żeby nasze dzieci uczyły się w takich warunkach - twierdzi.

Rodzice proponują burmistrzowi, żeby zamiast likwidować placówkę, poszukał razem z jej dyrektorką oszczędności.

- Staramy się w miarę możliwości pomagać szkole. Własnymi siłami wyremontowaliśmy sale lekcyjne, odnowiliśmy kancelarię. Zrobimy jeszcze więcej, tylko musi nam pan dać szansę - apelują rodzice.

Są zdeterminowani. Wśród mieszkańców gminy zebrali prawie 400 podpisów w obronie placówki. Byli też w Podlaskim Kuratorium Oświaty.

- Poprosiliśmy o pomoc. Pracownicy kuratorium, z którymi rozmawialiśmy obiecali, że przeanalizują dokładnie sprawę naszej szkoły. Mamy nadzieję, że nasze argumenty ich przekonają i wystawią negatywną opinię w sprawie likwidacji - mówi Waldemar Kopeć.
Opinia kuratorium nie będzie jednak dla burmistrza wiążąca. Chociaż rodzice chcieli gwarancji od Tadeusza Ciszkowskiego, że szkoła nie zostanie zlikwidowana, nic takiego nie usłyszeli.

- Nic dzisiaj nie obiecam. Mogę tylko powiedzieć, że jeżeli szkoła nie zostanie zlikwidowana, konieczne będą cięcia w arkuszu organizacyjnym. A to oznacza mniejszą liczbę godzin - mówi burmistrz.

W szkole w Nierośnie pracuje ośmiu nauczycieli. Burmistrz deklaruje, że jeżeli podstawówka zostanie zlikwidowana, dwóch z nich może znaleźć zatrudnienie w innych placówkach prowadzonych przez gminę.

Czytaj więcej o:
  • Anna Orpik
  • Dąbrowa Białostocka
  • Nierośno
  • Szkoła Podstawowa w Nierośnie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

PIT - pomogą wysłać e-zeznanie

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.