Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie w getcie. Przygotowania do 70. rocznicy

(ab)
Obchody 69. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie.
Obchody 69. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Anatol Chomicz
Będą wystawy, publikacje, przeglądy filmów - Białystok w tym roku wyjątkowo uczci pamięć powstańców żydowskich.

W tym roku weźmie w nich udział m.in. duża grupa młodzieży z Europy, która w tym czasie przez dwa tygodnie będzie przebywać w Białymstoku - mówi Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej na terenie naszego województwa.

Główne obchody odbędą się w połowie sierpnia, ale już teraz różne instytucje kulturalne zaczynają organizować wiążące się z tą tematyka imprezy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki obchody związane z 70. rocznicą powstania w getcie białostockim rozpoczną się już 6 marca od wystaw.

Pierwszą z nich będzie ekspozycja "I ciągle widzę ich twarze" wg projektu Gołdy Tencer z Fundacji Shalom. Po kilkunastu latach wędrówki po całym świecie (odbyło się już ponad 40 pokazów wystawy) zostanie ona po raz pierwszy zaprezentowana w Białymstoku. Składają się na nią fotografie Żydów polskich, powstałe w odpowiedzi na apel o ich nadsyłanie, ogłoszony przez Fundację w 1994 roku.
Na drugą wystawę złożą się prace pod wspólnym tytułem: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat..." Tematyka skupia się wokół pomocy ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w województwie białostockim (1941-1944). Autorem jest Ewa Rogalewska z Instytutu Pamięci Narodowej.

Trzecią z zaproszonych będzie wystawa prac Józefa Charytona - polskiego malarza i działacza społecznego, który w czasie II wojny światowej był świadkiem Holocaustu Żydów w getcie w Wysokim Litewskim. Po wojnie stworzył cykl obrazów i rysunków dokumentujących sceny zagłady oraz życie codzienne społeczności żydowskiej na polskiej prowincji.

Na koniec lipca Muzeum Podlaskie planuje wystawę pt. Byliśmy, pokazującej wkład społeczności żydowskiej w historię Białegostoku. - Bardzo chcemy przypomnieć białostoczanom gdzie było getto - mówi Barbara Muszyńska z Muzeum Podlaskiego. - I przypomnieć ten dramatyczny rys historii Białegostoku.

Sierpień będzie natomiast miesiącem, w którym będzie się dużo działo w wielu punktach Białegostoku. 8 i 9 sierpnia w Galerii im. Slendzińskich czekać będą wystawy: Kopiści. Tajemnice getta białostockiego oraz Bencjon Rabinowicz. Ilustracje do biblii. Na 16 sierpnia Centrum im. L. Zamenhofa przygotowuje wystawę Wycinanki żydowskie. Natomiast Muzeum Wojska otworzy wystawę "Getto białostockie. Powstanie i zwykły dzień".

- To oczywiście wstępne plany imprez, oprócz obchodów oficjalnych - zaznacza Urszula Mirończuk, rzecznik prezydenta miasta.

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje drugie, poszerzone wydanie książki autorstwa Ewy Rogalewskiej "Getto białostockie". Planuje tez spotkanie z autorką.

W dniach 16-18 sierpnia Opera i Filharmonia Podlaska wystawi trzy specjalne przedstawienia musicalu "Korczak" Chrisa Williamsa w wersji anglojęzycznej. W tym samym czasie w amfiteatrze odbędzie się też przegląd filmów o tematyce żydowskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny