Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przygotował sztukę teatralną o tolerancji

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Ponad 50-osobowa grupa uczniów z trzech krajów bierze udział w próbach napisanej przez siebie sztuki, odbywających się w sali gimnastycznej ZSO nr 2. Na pierwszym planie Filip Pańkowski, grający Tomka, jednego z głównych bohaterów.
Ponad 50-osobowa grupa uczniów z trzech krajów bierze udział w próbach napisanej przez siebie sztuki, odbywających się w sali gimnastycznej ZSO nr 2. Na pierwszym planie Filip Pańkowski, grający Tomka, jednego z głównych bohaterów. Wojciech Wojtkielewicz
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 razem z kolegami z Niemiec i Węgier napisali sztukę teatralną. Właśnie mają próby. Przedstawienie wystawią w maju.

Myśleliśmy, że Polacy są zupełnie inni, nie sądziliśmy, że jesteście aż tak gościnni i mili - szczerze mówi Vivien Jakusovszki, uczennica z Węgier.

Razem z kolegami przyjechała do Białegostoku w ramach programu Comenius. Wspólnie z uczniami z Polski i Niemiec pracują nad przedstawieniem, poświęconym przełamywaniu barier i uprzedzeń, istniejących między tymi krajami.

- Cieszę się, że mogę brać udział w tym przedstawieniu i pracować nad likwidowaniem przesądów - mówi Paula Peifer z niemieckiego Mainz.

To właśnie w tym mieście narodził się pomysł napisania i wystawienia przez młodzież sztuki. Na stypendium pojechała tam Agnieszka Rybicka, nauczycielka II LO. W placówce w Mainz uczy się bardzo dużo obcokrajowców, dlatego jej mottem jest: Szkoła bez rasizmu. - Dlatego jesteśmy bardzo zainteresowani tematem tolerancji - tłumaczy Corinna Meyer-Benz, koordynatorka projektu z Mainz. - A gra aktorska jest jednym z przedmiotów, których uczymy w naszej szkole.

A sztuka nie zna granic i uprzedzeń. Dlatego uczniowie z trzech krajów wspólnie napisali scenariusz "Witamy w rzeczywistości". Teraz w ZSO nr 2 mają próby. Główni bohaterowie sztuki to Tomek i Agnieszka. W ramach wymiany studenckiej wyjeżdżają do Niemiec. Początkowo są nastawieni negatywnie. Tomek mówi, że niemieckie dziewczyny mu się nie podobają, a jego mama nie lubi niemieckiej kuchni. Ale na miejscu okazuje się, że Niemcy są bardzo mili i gościnni. Stereotypy zostają przełamane.

- Na szczęście uprzedzenia zostają w sztuce - śmieje się Filip Pańkowski, grający Tomka. - Nie możemy już doczekać się wyjazdu z przedstawieniem do Niemiec.
Sztuka zostanie wystawiona 24-25 maja w Teatrze Miejskim w Mainz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny