Jesteś tu: Strona główna Kultura - Recenzje Artykuł

Tomasz Lach: Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński

Dodano: 4 lutego 2013, 13:28 Autor:

Krzysztof Komeda – legenda jazzu, Marek Hłasko – James Dean polskiej prozy i Marek Niziński – fotograf, który uwiecznił muzyka nie tylko podczas nagrań "Rosemary's Baby”. Ich przyjaźń w USA i śmierć opisał syn Zofii Komedy-Trzcińskiej – Tomasz Lach.
Tomasz Lach: Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński

Tomasz Lach: Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński

O Komedzie napisano już sporo, powstały filmy dokumentalne, a jego jazz nadal może być przepustką do kariery dla muzyków młodych, jak i inspiracją ikon kalibru Tomasza Stańko. I to dramatyczna historia amerykańskiej kariery polskiego lekarza, który pokochał jazz jest główną osią książki.

W tym czasie w USA przebywał także Marek Hłasko. "Piękny dwudziestoletni” był już według książki Lacha niemal mentalnym wrakiem. Otyły, zachlany, niedotrzymujący terminów pracy w zwykłej hurtowni. Taka jest prawda o wrażliwym pisarzu, którego alkohol i nieleczone choroby popchnęły najpierw na dno, a potem w objęcia śmierci.

Trzecim przyjacielem jest Marek Niziński. Syn Ewy Krzyżanowskiej - Polki, która pracowała dla Freda Astaire czy Barbry Streisand. Niziński, przedstawiony tu jako równie niefrasobliwy nieudacznik, zarabia na życie portretując wschodzące gwiazdki Hollywood.

Jest też bardzo ważna postać kompozytora Jerzego Abratowskiego i jest były mąż Agnieszki Osieckiej – Wojciech Frykowski – tu przedstawiony jako oblicze wcielone zła. Dla niewtajemniczonych – Frykowski to jedna z ofiar ataku bandy Mansona na willę Romana Polańskiego, w której zaszlachtowano również Sharon Tate.

Tomasz Lach, ustami matki Nizińskiego, opowiada historię szesnastu miesięcy pobytu Komedy w Stanach. Przedstawia go jako osobę niezwykle pracowitą, utalentowaną i wrażliwą. Z każdej linijki tekstu czuć miłość do ojczyma, mimo że od jego śmierci upłynęły już przeszło cztery dekady.

Ale autor nie stroni też od pokazania Komedy jako osoby, która o wiele gorzej radziła sobie w życiu prywatnym. Podobnie obnaża opilstwo i rozmemłanie Hłaski, z czystą nienawiścią pisze tylko o Frykowskim, który według niego potrafił brutalnie wykorzystywać i okradać umierającego Komedę.

Dlaczego wielki kompozytor umarł? Nikt nie ma odwagi odpowiedzieć na to pytanie. Czy winny był wypadek podczas spaceru, czy pijaństwo Hłaski który ratując przyjaciela, spuścił go z wysokości na asfalt – tego już nikt nie rozstrzygnie. Po Komedzie pozostała piękna muzyka i legenda Polaka, któremu Hollywood przychylało nieba. I prawda z książki Lacha, kiedy wytwórnia widząc, że kompozytor umiera – odmówiła finansowania jego leczenia. Niech się strzeże każdy i dziś, jeśli wierzy że kariera w USA usłana będzie różami.

Według Lacha legendy o samobójstwie Hłaski, który nie mógł znieść śmierci Komedy są mocno przesadzone. Zaważył raczej fatalny zbieg okoliczności i niechlujstwo medyków. Podobnie zresztą, jak w wypadku kurowania Komedy.

Najbardziej tragiczną postacią jest Marek Niziński. To jego klimatyczne zdjęcia na zawsze zatrzymały w kadrze wzloty i upadki pozostałych przyjaciół. I kiedy w posłowiu dowiadujemy się, że jego matka przed śmiercią spaliła wiele memorabiliów, łzy cisną się do oczu. Wszak chyba nikt nie wątpi, że muzykę Komedy będą zawsze studiować adepci jazzu, a wczesne opowiadania Hłaski na zawsze staną się prawdziwym obrazem życia we wczesnym PRL-u.

Sześćset stron lektury, naszpikowanej spotkaniami z gwiazdami Hollywood tamtych lat, w atmosferze imprezy z alkoholem, papierosami i muzyką Milesa Davisa w tle mija błyskawicznie. Instytut Wydawniczy Latarnik, który na 4 lutego zaplanował premierę książki już od 15 stycznia sprzedaje tę historię w postaci e-booka. Kto chciałby zagłębić się w artystowski świat czasów "Rosemary's Baby” i losy utalentowanych Polaków za Oceanem – nie pożałuje.

Czytaj więcej o:
  • krzysztof komeda
  • marek hłasko
  • marek niziński
  • ostatni tacy przyjaciele
  • tomasz lach
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem

Informacje z Twojego powiatu

  • Zawsze wyjątkowa - jesienne kolekcje

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.