Ustawa śmieciowa. Nowe propozycje stawek opłat za śmieci

Dodano: 27 stycznia 2013, 9:00 Autor:

Metody wyliczania stawek opłat za śmieci są trzy. Białostoczanie mogą już je oceniać.
Metody wyliczania stawek opłat za śmieci są trzy. Białostoczanie mogą już je oceniać.

Metody wyliczania stawek opłat za śmieci są trzy. Białostoczanie mogą już je oceniać.

Przeczytaj więcej

Ruszyły konsultacje w sprawie nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami. Projekty uchwał trafiły już do związków zawodowych i czekają na opinię. Miasto liczy też na komentarze mieszkańców. Ci mogą wysyłać swoje uwagi na adres eko@um.bialystok.pl.

- Musimy zmienić dotychczasowy system gospodarowania odpadami tak, by osiągnąć wymagane limity recyklingu - wyjaśniała podczas czwartkowej konferencji Aneta Dorosz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Nowy system będzie droższy. Koszty odbioru i zagospodarowania odpadów poniosą mieszkańcy.

W tej chwili trwają prace nad wyłonieniem konkretnej metody. Do wyboru jest opłata od gospodarstwa domowego, od liczby mieszkańców, od powierzchni lokalu oraz od ilości zużytej wody. Uchwałę w tej sprawie rada powinna podjąć już w grudniu, ale magistrat wstrzymał się z decyzją.

- Dotychczasowe przepisy nie dopuszczają łączenia metod - wskazuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Sejm jednak podjął się nowelizacji ustawy. Prace w tym zakresie dobiegają już końca.

Magistrat proponuje trzy warianty wyliczenia opłaty - we wszystkich punktem wyjścia jest dane gospodarstwo domowe. Pierwsza metoda uzależnia wysokość opłaty od liczby zamieszkałych osób. Tutaj stawki są dwie (wszystkie podajemy przy założeniu, że mieszkaniec zadeklaruje selektywną zbiórkę odpadów) - 24 zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 48 zł dla wieloosobowego.

Druga metoda jest podobna, ale wprowadza więcej wariantów. I tak opłata dla gospodarstwa 1-osobowego to 23 zł, 2-osobowego - 39 zł, 3-osobowego - 49 zł oraz 4-osobowego i więcej - 59 zł.

Ostatnia metoda uzależnia stawkę od powierzchni lokalu. Dla gospodarstwa w lokalu do 40 mkw koszt wynosi 29 zł, dla tych do 80 mkw - 42 zł, a powyżej 80 mkw - 55 zł.

- Ta metoda jest najłatwiejsza do zweryfikowania. Powierzchnia lokalu to stały element - mówi prezydent Truskolaski. - Na tym etapie, kiedy trwają konsultacje, wolałbym nie mówić, do której metody się przychylamy.

Dodaje też, że w każdym przypadku jedni będą zadowoleni, inni nie.

Radni będą głosować nad jedną z wskazanych metod. Jej wybór będzie zależał od wyniku konsultacji.

Czytaj więcej o:
  • śmieci
  • białystok
  • opłaty
  • ustawa śmieciowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.