Ustawa śmieciowa. Nowe propozycje stawek opłat za śmieci

Dodano: 27 stycznia 2013, 9:00 Autor:

Metody wyliczania stawek opłat za śmieci są trzy. Białostoczanie mogą już je oceniać.

Ruszyły konsultacje w sprawie nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami. Projekty uchwał trafiły już do związków zawodowych i czekają na opinię. Miasto liczy też na komentarze mieszkańców. Ci mogą wysyłać swoje uwagi na adres eko@um.bialystok.pl.

- Musimy zmienić dotychczasowy system gospodarowania odpadami tak, by osiągnąć wymagane limity recyklingu - wyjaśniała podczas czwartkowej konferencji Aneta Dorosz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Nowy system będzie droższy. Koszty odbioru i zagospodarowania odpadów poniosą mieszkańcy.

W tej chwili trwają prace nad wyłonieniem konkretnej metody. Do wyboru jest opłata od gospodarstwa domowego, od liczby mieszkańców, od powierzchni lokalu oraz od ilości zużytej wody. Uchwałę w tej sprawie rada powinna podjąć już w grudniu, ale magistrat wstrzymał się z decyzją.

- Dotychczasowe przepisy nie dopuszczają łączenia metod - wskazuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Sejm jednak podjął się nowelizacji ustawy. Prace w tym zakresie dobiegają już końca.

Magistrat proponuje trzy warianty wyliczenia opłaty - we wszystkich punktem wyjścia jest dane gospodarstwo domowe. Pierwsza metoda uzależnia wysokość opłaty od liczby zamieszkałych osób. Tutaj stawki są dwie (wszystkie podajemy przy założeniu, że mieszkaniec zadeklaruje selektywną zbiórkę odpadów) - 24 zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 48 zł dla wieloosobowego.

Druga metoda jest podobna, ale wprowadza więcej wariantów. I tak opłata dla gospodarstwa 1-osobowego to 23 zł, 2-osobowego - 39 zł, 3-osobowego - 49 zł oraz 4-osobowego i więcej - 59 zł.

Ostatnia metoda uzależnia stawkę od powierzchni lokalu. Dla gospodarstwa w lokalu do 40 mkw koszt wynosi 29 zł, dla tych do 80 mkw - 42 zł, a powyżej 80 mkw - 55 zł.

- Ta metoda jest najłatwiejsza do zweryfikowania. Powierzchnia lokalu to stały element - mówi prezydent Truskolaski. - Na tym etapie, kiedy trwają konsultacje, wolałbym nie mówić, do której metody się przychylamy.

Dodaje też, że w każdym przypadku jedni będą zadowoleni, inni nie.

Radni będą głosować nad jedną z wskazanych metod. Jej wybór będzie zależał od wyniku konsultacji.

Czytaj więcej o:
  • śmieci
  • białystok
  • opłaty
  • ustawa śmieciowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.