Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żubry online: Zobacz żubra na żywo w internecie (wideo)

(adek)
Zobacz żubra na żywo w internecie
Zobacz żubra na żywo w internecie Archiwum
Od 27 grudnia wszyscy internauci mogą oglądać białowieskie żubry dzięki transmisji online na stronie Lasów Państwowych.

Co i ile zjada dziennie żubr? Jaka hierarchia panuje w żubrzym stadzie? Czy nasz król puszczy budzi respekt u innych mieszkańców lasu? Zobacz to na własne oczy! Od 27 grudnia wszyscy internauci mogą oglądać białowieskie żubry dzięki transmisji online na stronie Lasów Państwowych.

Tu możesz zobaczyć podgląd z kamery, a także przeczytać wiele ciekawostek na temat tych zwierząt, dzielić się swymi wrażeniami i dokumentować obserwacje na Facebooku (www.facebook.com/ZubryOnline). Co ważne, zobaczymy w ten sposób nie żubry żyjące w ośrodku hodowli, lecz na wolności.

- Wcześniejsze podobne przedsięwzięcie Lasów Państwowych - podgląd gniazda bielików podczas lęgu - okazało się prawdziwym hitem polskiego internetu - mówi Maria Nowicka-Szpakowicz z RDLP w Białymstoku. - Od kwietnia do sierpnia losy pary Orła, Reszki oraz ich synów Szpona i Lotka śledziły dziesiątki tysięcy osób. Wszystkim czekającym aż ptaki powrócą wiosną 2013 r. do gniazda leśnicy postanowili sprawić niespodziankę i umożliwić odkrywanie tajemnic lasu również zimą, podglądając na żywo nasze największe ssaki.

Król puszczy w podczerwieni

- Cyfrową kamerę zainstalowano na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Białystok), na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej - mówi Krzysztof Trębski z RDLP w Białymstoku. - To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu.

- Doświadczenie, jakie zyskaliśmy, realizując projekt Bieliki Online, pozwoliło nam tym razem zaoferować lepszą jakość obrazu. Jest to mimo wszystko trudne przedsięwzięcie, ze względu ograniczoną przepustowość łącza w miejscu tak oddalonym od dużych miast - wyjaśnia Marek Matecki, koordynator projektu z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Internauci mogą liczyć na ciekawe widoki, gdyż kamerę można zdalnie obracać i przybliżać obraz. W nocy komfortową obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni o dużej mocy, oświetlające większą część polany. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia.

Kolejka do stołówki

Teraz na podglądanej polanie najczęściej zobaczyć można stado czterech - pięciu dojrzałych żubrzych byków. - Najłatwiej jest obserwować je właśnie zimą, gdy skupiają się w większe grupy wędrujące w poszukiwaniu pokarmu. Potrafimy odróżnić poszczególne zwierzęta i tym samym stada. W tym roku najbardziej charakterystyczne jest jedno z nich, z malutkim żubrem, który późno przyszedł na świat - mówi Bogusław Dawidziuk, leśniczy z Nadleśnictwa Browsk.

Każdej zimy trzy nadleśnictwa z Puszczy Białowieskiej (Browsk, Hajnówka i Białowieża) kupują w sumie 18 ton karmy dla żubrów. Dokarmiają nie tylko zwierzęta żyjące w części puszczy zarządzanej przez nie, ale też "gości" z Białowieskiego Parku Narodowego, bo tamtejsze żubry bytują najczęściej właśnie na terenach Lasów Państwowych. Leśnicy wykładają im w tzw. karmowiskach głównie siano, ale też owies czy kukurydzę. Pomaga to zwierzętom przetrwać trudne miesiące, gdy pokrywa śnieżna utrudnia dostęp do pokarmu, powstrzymuje je też przed zgryzaniem młodych drzewek w lesie lub wyrządzaniem szkód na polach rolników. Miłośnikom przyrody stwarza zarazem niebywałą okazję do podglądania większej liczby wolno żyjących żubrów skupionych w jednym miejscu, co w innej porze roku byłoby niemożliwe. Transmisja online potrwa mniej więcej do polowy marca, gdy budząca się wiosną do życia roślinność sprawi, że leśna stołówka stanie się zbędna i opustoszeje.

Dzięki kamerze w Nadleśnictwie Browsk zobaczymy nie tylko króla polskich puszcz. - Często widzimy, jak za żubrami rzędem stoją jelenie i sarny, czekając na swoją kolejkę. Ostatnio zdarzyło się nawet, że zwierzęta zmierzające do brogu były atakowane przez wilki, choć bez powodzenia - opowiada Dawidziuk. Polanę odwiedzają zające, czasem pojawi się kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Zimą w tej okolicy koczują też bieliki, jest więc szansa, że któryś pojawi się w zasięgu kamery. Wkrótce w polu obserwacji leśnicy postawią karmik dla ptaków, by na stałe zwabić na wizję innych mieszkańców lasu.

Duże zwierzę

Żubr (Bison bonasus) to bez wątpienia najbardziej imponujący mieszkaniec polskich lasów. Dorosłe samce, większe od samic, mogą ważyć ponad 900 kg i liczyć nawet blisko 190 cm wysokości w kłębie. Przeżycie, jakim jest dziś spotkanie oko w oko z żubrem, nie byłoby jednak możliwe bez ogromnej pracy naukowców, leśników i prywatnych darczyńców.
W początku XX wieku te majestatyczne zwierzęta wyginęły w swojej naturalnej ostoi w Puszczy Białowieskiej: ostatnia żyjąca na wolności żubrzyca padła z rąk kłusownika w 1919 r. Na szczęście populację udało się odtworzyć dzięki pszczyńskiej hodowli, założonej jeszcze w 1865 r. przez księcia Jana Henryka XI Hochberga (dziś prowadzą ją Lasy Państwowe): to z niej pochodziły zwierzęta, które dały początek wielu stadom w Polsce i za granicą. Dziś mamy w kraju około 1250 żubrów, z których większość znajduje się pod opieką Lasów Państwowych: tworzą stada żyjące na wolności m.in. w puszczach Białowieskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej czy w Bieszczadach, a część znajduje się w ośrodkach hodowli. Największa, białowieska populacja liczy niemal 500 osobników.

Spotkać żubra w lesie nie jest jednak łatwo, więc możliwość podglądania go na żywo w internecie to nie lada gratka. Natomiast każdy, kto chciałby ze stuprocentową pewnością zobaczyć króla z bliska, może w ciągu roku odwiedzić jedną z pokazowych zagród, które Lasy Państwowe prowadzą w swoich hodowlach. Otwarte dla turystów zagrody z bezpłatnym wstępem działają m.in. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Pszczyńskie Żubry" w Jankowicach koło Pszczyny (Nadleśnictwo Kobiór) czy w bieszczadzkim Mucznem (Nadleśnictwo Stuposiany).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny