Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa choinka lepsza niż plastikowa. Ceny

(luk)
9805 - tyle choinek przygotowali do wycięcia podlascy leśnicy.
9805 - tyle choinek przygotowali do wycięcia podlascy leśnicy.
Blisko 10 tys. drzewek na nadchodzące święta przygotowali do wycięcia podlascy leśnicy. Po choinkę do nadleśnictwa można wybrać się już od wczoraj.

Corocznie zimą - przed okresem świątecznym - w 31 nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku sprzedawanych jest kilka tysięcy młodych świerków.

- Drzewka te pozyskuje się z przerzedzeń w podczas cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych powierzchni , tzw. plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż naturalnych drzewek świątecznych - tłumaczy Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku. - Najczęściej są to miejsca w lesie na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami teleenergetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni (np. czasowe wyłączenie z produkcji szkółkarskiej).

We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 ha. plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Leśnicy hodują na plantacjach świerki do wieku około 7 - 8 lat gdy osiągają wysokość 3 - 3,5 m.

- Dlatego zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów - tych od wielu dekad stale nam przybywa - zaznacza Krawczyk. - W regionie północno-wschodniej Polski w ostatnim dwudziestoleciu posadzono blisko 25 tys. hektarów lasów, to jest prawie połowa obszaru Puszczy Białowieskiej.

Od kilku lat leśnicy obserwują wzrost zainteresowania naturalną choinką świąteczną. W ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano ponad 9 tys. choinek.

- Cieszy nas to ponieważ wystrój świąteczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny środowisku - mówi Krawczyk. - Sztuczne choinki służą nam długo, ale gdy je wyrzucimy, niektóre zawarte w nich związki rozkładają się przez 400 lat albo dłużej. Wyprodukowanie plastikowych drzewek wiąże się m.in. z wydobyciem i wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów ropy naftowej, wymaga również zużycia energii (także w wypadku ich recyclingu). Jak każdy proces przemysłowy, nie jest to obojętne dla środowiska. Choinka naturalna, nawet wyrzucona na śmietnik, ulega szybkiej biodegradacji i wróci do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając naszego środowiska.

Atrakcyjne są też ceny choinek w nadleśnictwach, np. w Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5 m zapłacimy 30 - 40 zł. Zestawienie miejsc i godzin sprzedaży choinek w nadleśnictwach na stronie www.bialystok.lasy.gov.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny