Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewlekły ból. NFZ płaci za zabieg, ale nie chce poradni

Magdalena Kuźmiuk [email protected] tel. 85 748 95 12
Termolezja to rzadki zabieg
Termolezja to rzadki zabieg
To szansa dla chorych z przewlekłym bólem. Zabiegi tzw. termolezji wykonuje szpital wojewódzki w Białymstoku. Choć refunduje je NFZ, to nie płaci za poradnię w szpitalu.

Termolezja jest jedną z metod leczenia bólu. Białostocki szpital wojewódzki jest drugim ośrodkiem w Podlaskiem - po szpitalu w Mońkach - gdzie wykonywane są te nowoczesne zabiegi.

- Fundusz wie, że mamy specjalistów i sprzęt, że wykonujemy procedury termolezji. Jednak kontrakt na ortopedię i chirurgię na przyszły rok pozostawił nam na tym samym poziomie. Nie zakontraktował nam też poradni leczenia bólu, w której chorzy kwalifikowani byliby do zabiegu termolezji. Staraliśmy się o to, ale nasze prośby nie skutkują - mówi Urszula Łapińska, szefowa szpitala.

Do tej pory pacjenci kwalifikowani byli w czasie wizyty w przyszpitalnej poradni ortopedycznej. To kłopotliwe, ponieważ osoby z przewlekłym bólem muszą czekać na wizytę w długiej kolejce.

- Specjaliści, którzy wykonują u nas procedury termolezji, powinni kwalifikować pacjentów do zabiegu w odrębnej poradni, przeznaczonej do leczenia bólu. W Mońkach, gdzie też wykonywana jest termolezja, taka poradnia jest. U nas nie - dodaje Urszula Łapińska.
NFZ tłumaczy to brakiem pieniędzy.

- W województwie podlaskim działają trzy poradnie leczenia bólu: w Białymstoku (jednak nie w szpitalu wojewódzkim - przyp. red.), Suwałkach i Mońkach. To umowy wieloletnie, które obowiązują do końca 2014 roku. W najbliższym czasie nie przewidujemy zawarcia nowych umów, ponieważ nie mamy na to dodatkowych funduszy - odpowiada Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ.

Termolezja to szansa dla chorych z przewlekłym bólem - np. kręgosłupa, stawu kolanowego lub łokciowego - którego nie można wyleczyć lekami. A także tych, którzy nie kwalifikują się do operacji lub jej termin jest odległy. Zabiegi są refundowane.

- Zapotrzebowanie na nie rośnie. Początkowo wykonywaliśmy jeden, dwa zabiegi w tygodniu, potem zwiększyliśmy ich liczbę do czterech. Teraz zatrudniamy dwóch specjalistów, którzy tygodniowo przeprowadzają 5-7 zabiegów - mówi szefowa śniadecji.

Pacjenci na termolezję zapisywani są teraz chwili na 14 marca.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny