Lasy Państwowe sprzedają choinki (cennik i zdjęcia)

Dodano: 13 grudnia 2012, 16:00 Autor:

Lesnicy będą sprzedawać drzewka

Lesnicy będą sprzedawać drzewka (fot. RDLP w Białymstoku)

W Lasach Państwowych rozpoczęło się pozyskiwanie choinek świątecznych. Łącznie we wszystkich 31 nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku leśnicy przygotowali w tym roku blisko 10000 drzewek.

Choinki od leśników – naturalnie w święta!


Corocznie zimą - przed okresem świątecznym - w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedawanych jest kilka tysięcy młodych świerków. Drzewka te pozyskuje się z przerzedzeń podczas cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych powierzchni - tak zwanych plantacji choinkowych - od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż naturalnych drzewek świątecznych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami teleenergetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni (na przykład czasowe wyłączenie z produkcji szkółkarskiej).

- Założona plantacja choinkowa spełnia społeczne oczekiwania wobec pożytków leśnych, a jednocześnie wykorzystuje produkcję naturalną siedliska - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku. - Dlatego zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów – tych od wielu dekad stale nam przybywa. Dość powiedzieć, że każdego roku leśnicy sadzą w kraju 500 mln. nowych drzew na obszarze równym powierzchni aż 2500 obiektów wielkości Stadionu Narodowego.

W regionie północno-wschodniej Polski w ostatnim dwudziestoleciu posadzono blisko 25 tys. hektarów lasów, to jest prawie połowa obszaru Puszczy Białowieskiej administrowanej przez Lasy Państwowe.

We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 ha. plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Leśnicy hodują na plantacjach świerki do wieku około 7 - 8 lat gdy osiągają wysokość 3 - 3,5 m. Od kilku lat leśnicy obserwują wzrost zainteresowania naturalną choinką świąteczną. Widać to wyraźnie po popycie jakim się one cieszą w punktach sprzedaży przy nadleśnictwach. Na przykład w ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano ponad 9 tys. choinek. Cieszy nas to ponieważ wystrój świąteczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny środowisku.

- Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada dziś ponad 70 kg zużywanych tworzyw sztucznych - mówi Jarosław Krawczyk. - Czy warto dodawać kolejne kilogramy plastiku do swojego otoczenia akurat na Boże Narodzenie? Sztuczne choinki służą nam długo, ale gdy je wyrzucimy, niektóre zawarte w nich związki rozkładają się przez 400 lat albo dłużej. Wyprodukowanie plastikowych drzewek wiąże się m.in. z wydobyciem i wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów ropy naftowej, wymaga również zużycia energii (także w wypadku ich recyclingu). Jak każdy proces przemysłowy, nie jest to obojętne dla środowiska.

Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na plantacji wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Naturalna choinka wnosi też do domu niepowtarzalną atmosferę, wspaniały zapach lasu, wydziela korzystne dla samopoczucia olejki eteryczne. Już po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – wsadzić wiosną w ogródku. Niektóre ogrody zoologiczne organizują nawet zbiórkę niepotrzebnych choinek, które przydadzą się dla zgryzających je zwierząt. Wreszcie nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając naszego środowiska.

- Zapraszamy Państwa do zakupów naturalnych choinek od leśników - mówi Jarosław Krawczyk. - Ceny są atrakcyjne i można powiedzieć, że stałe. Wiele nadleśnictw nie zmieniało cen choinek od kilku lat. Na przykład w nadleśnictwach z obszaru Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5 m. zapłacimy 30 – 40 zł brutto. Zestawienie miejsc i godzin sprzedaży choinek w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej znajdziecie Państwo w załączonej tabeli.

Szczegółowe informacje o sprzedaży choinek we wszystkich 31 nadleśnictwach RDLP w Białymstoku znajdują się na stronie internetowej www.bialystok.lasy.gov.pl.

Gdzie można kupić choinkę

Czarna Białostocka: od 17 grudnia w godz. 7.30 -18.00 drzewka będzie można kupić przy siedzibie Nadleśnictwa ul. Marszałkowska 27, obok wyłuszczarni nasion oraz przy siedzibach leśnictw w godzinach pracy kancelarii

Dojlidy: od 17 grudnia w godz. 7:00 - 15:00 drzewka można kupić przy siedzibie Nadleśnictwa Dojlidy. Od początku grudnia trwa w leśnictwach

Knyszyn: 17 grudnia od godz. 12:00, w kolejne dni 7:30 - 15:30 w siedzibie Nadleśnictwa Knyszyn

Krynki: od 15 grudnia w godz. 10:00 - 17:00 w dni robocze i wolne od pracy w siedzibie Nadleśnictwa Krynki oraz siedziby leśnictw Krynki i Kruszyniany w Krynkach przy ulicy Pohulanka

Supraśl: od 20 grudnia w godz. 8.00 do 15.30 w siedzibie Nadleśnictwa Supraśl

Waliły: od 17 grudnia w godz. 8.00 do 15.30 w siedzibie Nadleśnictwa Waliły

Żednia: w dni robocze w godz. 8.00 do 15.00 w siedzibie Nadleśnictwa Żednia, Leśnictwo Michałowo w Kazimierowie, Leśnictwo Królowy Most

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • choinka
  • lasy państwowe
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Jarmark Bożonarodzeniowy w centrum miasta (zdjęcia)

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.