Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali mistrzowie pięknego czytania zostali nagrodzeni

(łw)
Martyna Karpowicz (na zdjęciu pierwsza z prawej) została jedną z laureatek konkursu. Przygotowała książkę pt. "Chłopak na opak".
Martyna Karpowicz (na zdjęciu pierwsza z prawej) została jedną z laureatek konkursu. Przygotowała książkę pt. "Chłopak na opak". Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 50 dzieci wzięło udział w szkolnym konkursie. Zorganizowano go w ramach naszej akcji "Czytam, więc wiem"

Wybór był bardzo trudny. Dzieci bardzo sumiennie się przygotowywały - mówi Alina Pawluczuk, nauczycielka bibliotekarka zasiadająca w komisji. Oceniała dzieci w konkursie "Mistrz Pięknego Czytania", który zorganizowano w Zespole Szkół im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie. O tytuł mistrza walczyło ponad 50 dzieci. Komisja wyłoniła 6 laureatów.
Dzieci były podzielone na dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 i klasy 4-6 plus gimnazjum. Każdy uczestnik musiał sam wybrać książkę i w ciągu miesiąca nauczyć się pięknego czytania wybranego fragmentu. Postępy oceniała komisja

- Dzieci na początku pytały jakie książki wybrać? Odpowiadałam: Takie, które lubią i którymi chcą np. mnie oczarować - dodaje Pawluczuk.

Oceniane były: zgodność czytanego tekstu z oryginałem, jego interpretacja i staranność przekazu językowego.

- Codziennie wieczorem czytałam na głos. Prosiłam mamę, żeby mnie słuchała - mówiła Julita Ostapczuk, jedna z laureatek.

Dziewczynka wybrała fragment ulubionej książki, czyli "Mikołajka".

Dzięki podobnym konkursom Zespół szkół nawiązał stałą współpracę z gminną biblioteką.

- Dlatego dzieci mają teraz dostęp do większej liczby książek - dodaje Alina Pawluczuk.
Co ważne uczniowie chętnie korzystają z zasobów biblioteki. Na przykład wszystkie egzemplarze "Mikołajka" teraz są wypożyczone.

- Cieszy nas, że wygrywamy z wirtualnym światem komputera. To, co teraz dziecku wpoimy, to zostanie mu na całe życie - mówi Elżbieta Łyszkiewicz, dyrektor szkoły w Sobolewie.

- Mieliśmy już wiele konkursów w szkole, każdy cieszył się dużym zainteresowaniem. To pomagało w jej promowaniu- dodaje Łyszkiewicz.

Szkoła organizowała między innymi różne wystawy historyczne i tematyczne. W ubiegłym roku odbył się też plebiscyt na najlepszą książkę. To pozwoliło szkole na opracowanie strategii promowania czytelnictwa w szkole

- Książkę trzeba wyeksponować. Jeżeli ustawimy ją w widocznym miejscu, opiszemy, że wygrała konkurs, to jest rozchwytywana. Dzieci chcą przeczytać to, co lubią inni uczniowie - dodaje Alina Pawluczuk.

Szkoła w Sobolewie przyznaje także zaszczytne tytuły honorowego czytelnika. Zdobywają je dzieci, które przeczytają najwięcej książek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny