Sprawdź, ile osób już oddało głos czytaj więcej »

System eWUŚ w Podlaskiem. Bez książeczki, a z PESEL-em

Dodano: 2 listopada 2012, 19:15

Od stycznia do lekarza będzie nas przyjmował system eWUŚ

Od stycznia do lekarza będzie nas przyjmował system eWUŚ

W Podlaskiem ruszyło właśnie testowanie systemu eWUŚ. Za jego pomocą lekarz rodzinny lub specjalista w poradni będą mogli sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony.

150

tyle podlaskich placówek – z ok. 800 – zgłosiło się już do testowania eWUŚ

W weekend Czytelniczka potrzebowała pomocy lekarskiej. Głęboko skaleczyła się zardzewiałym narzędziem. Lekarz w pogotowiu zrobił zastrzyk przeciwtężcowy. W książeczce ubezpieczeniowej pacjentki brakowało aktualnej pieczątki pracodawcy. Musiała wypełnić oświadczenie, a potwierdzenie ubezpieczenia dostarczyć w ciągu tygodnia.

– Trochę to kłopotliwe, bo mieszkam na drugim końcu miasta – przyznała pani Paulina.
Od 1 stycznia przyszłego roku brak książeczki, pieczątki, druku RMUA nie będzie kłopotem. Lekarz – np. w ambulatorium, przychodni, specjalistycznej poradni, przyjmie nas, jeśli po wprowadzeniu do komputera PESEL-u, wyświetli się potwierdzenie, że jesteśmy ubezpieczeni. Potrzebny będzie też dowód osobisty.

Testowanie sytemu eWUŚ właśnie ruszyło w województwie podlaskim.

– Świadczeniodawcy nie będą mieli obowiązku weryfikowania uprawnień pacjentów poprzez eWUŚ, ale będzie to jeden z dostępnych sposobów. Działanie systemu jest proste, a świadczeniodawcy nie muszą się w szczególny sposób przygotowywać do jego wdrożenia – mówi Kamil Szestowicki z podlaskiego NFZ, koordynator eWUŚ.

Krystynie Kuleszy-Huryń, zastępcy dyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, eWUŚ bardzo się podoba.

– Jestem za wszystkim, co jest dobre dla pacjenta. On przychodzi do lekarza po pomoc, chce wyjść z receptą i rozpocząć leczenie. Jeśli nie będzie miał książeczki, może nie zostać przyjęty lub będzie musiał ją donieść. Traci czas – mówi Krystyna Kulesza-Huryń. Dodaje, że szpital planuje dołączyć do sytemu wiosną przyszłego roku, kiedy otrzyma 80 nowych komputerów w ramach sytemu e-Zdrowie.

Są też tacy, którzy do systemu podchodzą sceptycznie, jak np. Bogdan Kalicki, szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

– Docierały sygnały, że w bazie brakuje kilkuset tysięcy numerów PESEL. Nie wierzę, żeby szybko udało się lukę uzupełnić. eWUŚ jest na pewno krokiem we właściwym kierunku, obyśmy tylko po jego wykonaniu nie stanęli nad przepaścią – ocenia dyrektor pogotowia, ale przyznaje, że złożył już wniosek do NFZ o akces do systemu.

Bożena Zawadzka, właścicielka Centrum Medycznego VitaMed, która wkrótce złoży taki wniosek, zwraca z kolei uwagę na to, że często przepływ informacji o ubezpieczeniach między np. ZUS a NFZ jest opóźniony.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • ewuś
  • nfz
  • pesel
  • podlaskie
  • system
  • test
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Nie żyje pięcioro dzieci Beaty Z. Los szóstego jest nieznany

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.