Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Slap, czyli mocne uderzenie w białostockim Teatrze Dramatycznym

(ak)
Teatr Dramatyczny w Białymstoku
Teatr Dramatyczny w Białymstoku MMBiałystok
Rusza cykl reżyserowanych czytań dramatów. Publiczność wybierze najciekawszą sztukę.

Rozpoczynamy nowy cykl, który ma na celu promocję czytelnictwa, a także zainteresowanie ludzi teatrem i dramatem - mówi Małgorzata Bil-Jaruzelska, wicedyrektorka Teatru Dramatycznego. - Będzie to działanie interaktywne, w którym widz ma czynnie uczestniczyć.

- Slap w języku angielskim oznacza uderzenie w twarz. Mamy nadzieję, że tematy, które chcemy poruszyć będą burzliwe i pełne emocji, a dyskusja przewidziana na zakończenie każdej edycji czytań, będzie dla widza prawdziwym ocknięciem - mówi Dana Łukasińska, koordynatorka projektu i kierownik literacki w teatrze.

Czytanie dramatów współczesnych i klasyki, jest nową propozycją teatru Węgierki. Projekt "(re)interpretacje. slap czytań" zagości w teatrze raz w miesiącu. Tematami czytań będą zjawiska społeczne, kulturowe, obyczajowe, polityczne i historyczne. Przyjrzymy się stereotypom, archetypom, obiektom kultu i obszarom tabu. Poszperamy w mitologii, antropologii, socjologii i filozofii. W każdej edycji będzie brało udział trzech różnych reżyserów, którzy z trzema zespołami aktorskimi będą pracować nad trzema różnymi tekstami. Pierwszy "slap" odbędzie się w weekend (20-21 października). Wówczas zostaną zaprezentowane teksty odnoszące się do tematu "Obcy. Inny. Swój".

- Wybrałam dramat Roberta Jarosza "Śnieży", rumuńskiej dramatopisarki Nicolety Esinencu "A(II) Rh+" oraz włoskiego twórcy Davida Enia "Włochy-Brazylia 3:2" - mówi Dana Łukasińska.

Nad tym ostatnim tekstem obecnie z reżyserem Krzysztofem Rakowskim pracuje grupa aktorów.

- W czytaniu najważniejsze jest przekazanie widzowi sensu i emocji, które niesie tekst. To pewien rodzaj szkicowania - uważa reżyser.

Pokaz zakończy dyskusja, w której weźmie udział środowisko akademickie: prof. Wojciech Śleszyński - dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, mgr Katarzyna Niziołek - socjolog i prezes Fundacji UwB oraz mgr Małgorzata Siwicka - psycholog z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Dyskusję poprowadzi Bartłomiej Miernik - teatrolog, krytyk teatralny, moderator spotkań z ludźmi teatru, wykładowca warsztatów dziennikarskich, juror festiwali teatralnych.

Po dyskusji odbędzie się głosowanie na najlepszy - zdaniem publiczności - dramat, który ma szansę pojawić się na teatralnej scenie. Wśród widzów rozlosowane zostaną także nagrody. Karnet na trzy czytania kosztuje 15 zł.

W listopadzie czytanie odbędzie się pod hasłem "Ciało. Płeć. Wróg", a w grudniu "Nie-święta rodzina". W przyszłym roku zostaną poruszone tematy dotyczące sąsiadów, historii i przodków.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny