Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak szyjki macicy. Październik to miesiąc profilaktyki

Magdalena Kuźmiuk [email protected] tel. 85 748 95 12
Białostoczanki niechętnie korzystają z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Ważną cytologię ma tylko 33 procent kobiet. Od ubiegłego roku wzrosła za to - prawie o 10 procent - liczba pań, które wykonały mammografię. - To bardzo dużo i to cieszy - ocenia onkolog Mirosława Demska.

Tu zrobisz badania na NFZ

Tu zrobisz badania na NFZ

W Białymstoku jest 25 gabinetów, w których bezpłatnie można wykonać badanie cytologiczne, które pozwała na m.in. wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Lekarze czekają m.in. na osiedlach: Słoneczny Stok, Mickiewicza, Piasta, Dziesięciny, Nowe Miasto, Zielone Wzgórza, także w centrum.

Tu w Białymstoku bezpłatnie zrobisz mammografię:

Białostockie Centrum Onkologii, ul. Ogrodowa 12, tel. (85) 664 67 48

Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Warszawska 15, tel. (85) 748 87 78

Eskulap, ul. Nowy Świat 11c, tel. (85) 745 00 36 lub 37

NZOZ Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej T.N.N., ul. Siewna 2, tel. (85) 676 03 32, (85) 676 13 22

Do raka piersi przyznaje się wiele sławnych pań. To motywuje: skoro np. pani Irena Santor chorowała, to mnie też może to dosięgnąć. Nie ma kobiet z rakiem szyjki macicy, które głośno mówią o swojej chorobie, a tym samym zachęciłyby panie, że warto się badać, bo jest to choroba wyleczalna. A wcześnie rozpoznana nie jest problemem - mówi białostocka onkolog Mirosława Demska, szefowa Stowarzyszenia Do Walki z Rakiem.

Dlatego lekarze ubolewają, że piętą Achillesową wciąż pozostaje profilaktyka raka szyjki macicy. Jak wynika z ostatnich danych, którymi dysponuje podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia, ważną cytologię ma tylko niewiele ponad 33 procent białostoczanek. Porównując dane z tego okresu ubiegłego roku, wskaźnik zatrzymał się na tym samym poziomie.

- Jak podają epidemiolodzy, wciąż zgłasza się na sama grupa pacjentek. Te panie, które badały się już wcześniej, bo robią to od zawsze. A te, które się nie badały, nadal tego nie robią - przyznaje Mirosława Demska.
Jej zdaniem, taki stan rzeczy wynika z nonszalancji i wmawiania sobie, że czasu nie wystarczyło.

- To bzdura, dlatego, że badanie cytologiczne trawa naprawdę krótko i jest łatwo dostępne - to krótka wizyta u ginekologa. Na to zawsze można znaleźć czas - dodaje.

Jednym z koronnych tłumaczeń pań, które nie chodzą na regularne badania, pozostaje również strach przed ewentualnym wykryciem choroby.

Ale są też pozytywne informacje. Z 33 procent w ubiegłym roku do ponad 45 procent teraz wzrosła za to liczba białostoczanek, które zdecydowały się wykonać zupełnie bezbolesne i proste badanie mammograficzne. - To dużo i to cieszy. Te wszystkie apele i zachęty lekarzy, NFZ, mediów odniosły sukces - ocenia Mirosława Demska.

By podnieść wskaźniki wykonanych cytologii Stowarzyszenie do Walki z Rakiem wraz z BCO już 14 października organizuje coroczny Marsz Nadziei. Tego dnia lekarze onkolodzy będą zachęcać mieszkańców do badań, powiedzą, gdzie je wykonań, a panie mogą liczyć m.in. na otrzymanie skierowania na USG piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny