Wykup mieszkania od gminy z bonifikatą. Koniec ulgi już w 2013 roku

Dodano: 1 października 2012, 9:15 Autor:

Czterokrotnie więcej lokatorów niż na początku roku zgłosiło się we wrześniu z wnioskiem o wykup z bonifikatą mieszkania od gminy. Białostoczanie się spieszą, bo z ulgi można skorzystać tylko do połowy przyszłego roku.
Zakup mieszkania z bonifikatą będzie możliwy tylko do połowy 2013 roku

Zakup mieszkania z bonifikatą będzie możliwy tylko do połowy 2013 roku (fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

Teraz lokator wykupujący mieszkanie komunalne od gminy może liczyć na bonifikaty od 50 do 95 procent jego wartości. Wszystko zależy od tego, jak długo je zajmował.

Dodatkowo 5 procent bonifikaty dostają kombatanci i wdowcy po nich.

Zniżki przysługują tylko wtedy, gdy lokator za wykup wpłaca od razu całą kwotę. Jednak w czerwcu radni przyjęli uchwałę, która zmienia zasady wykupu mieszkań komunalnych przez ich lokatorów.

Zakłada ona, że z bonifikat będzie można korzystać już tylko przez rok, tzn. do końca czerwca 2013 roku. Po zniknięciu bonifikat lokatorzy nadal będą mogli kupować gminne mieszkania, ale po cenach rynkowych.

Wejście w życie tego zapisu spowodowało, że bardzo mocno wzrosła liczba lokatorów chętnych do przejęcie zajmowanych mieszkań od gminy na własność. O ile w styczniu tego roku do Zarządu Mienia Komunalnego wpłynęło 21 wniosków w tej sprawie, to w sierpniu było ich już 81. I tyle samo we wrześniu.

– I tak właśnie miało być – mówi Monika Suszczyńska z Zarządu Mienia Komunalnego. – Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy zakłada wychodzenie gminy z budynków, w których są wspólnoty. Tam już powstały małe samorządy, które świetnie sobie dają radę z zarządzaniem tymi nieruchomościami.

Jak szacuje miasto, w tym roku i przyszłym w prywatne ręce może trafić około 1400 lokali z bonifikatami. Magistrat chce na tym zarobić w sumie około 40 mln zł. Miasto liczy się z tym, że potem liczba chętnych do takich transakcji spadnie i będzie ich kilkadziesiąt rocznie. Wnioski o wykup mieszkania z bonifikatą można składać do 30 czerwca 2013 roku.

– Prawdopodobnie w październiku gotowa będzie uchwała, które ureguluje szczegółowo zasady rozpatrywania wniosków – mówi Suszczyńska.

Miasto dysponuje ok. 6 tys. lokali komunalnych i socjalnych

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • mieszkanie
  • mieszkanie od miasta
  • wykup mieszkania
  • wykup z bonifikatą
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Karta miejska nie zdaje egzaminu. Autobusy zatłoczone (zdjęcia)

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.