Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RCKiK Białystok. Rusza budowa trzykondygnacyjnej mroźni do składowania osocza

(mw)
RCKiK w Białymstoku
RCKiK w Białymstoku
Pod koniec listopada białostockie centrum krwiodawstwa będzie mogło korzystać z unikalnego urządzenia.

- W budynku, przez około półtora miesiąca, będą trwały roboty wyburzeniowe niektórych stropów. Druga część prac jest zlecona fabryce, która wyprodukuje regały z półeczkami na osocze, a także obudowę i izolację mroźni. Trzecia firma zajmie się już elektroniką - mówi Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

W centrum rusza właśnie realizacji unikatowej inwestycji. Wysokiej na trzy piętra mroźni z automatycznym systemem pionowego składowania osocza prawdopodobnie nie ma żadne centrum krwiodawstwa na świecie. W Białymstoku mroźnię wybuduje konsorcjum warszawskich firm, które w lipcu wygrały przetarg. Inwestycja ma kosztować ponad trzy miliony złotych.

- Wykonawca deklaruje, że do końca listopada będziemy mieć mroźnię gotową i funkcjonującą - dodaje prof. Piotr Radziwon.

W budynku centrum przy ulicy Skłodowskiej działają teraz dwie mroźnie z leżakującym zamrożonym osoczem. Trzecia jest na zewnątrz. To wciąż za mało, ponieważ białostockie centrum przechowuje około 20 tysięcy pojemników z osoczem. Stąd pomysł czegoś w rodzaju windy-zamrażarki wewnątrz budynku z półkami, takimi, jak np. w magazynach części zamiennych czy archiwach. Półki z osoczem będą krążyły wkoło. Każdy pojemnik będzie miał kod kreskowy, w którym zapisane będą wszystkie niezbędne informacje np. grupa krwi dawcy, data pobrania.

Co bardzo ważne, nie trzeba będzie brać do ręki pojemnika z osoczem, który jest bardzo kruchy, i odczytywać kodu za pomocą czytnika. Gdy tylko dane osocze zbliży się do anteny, na ekranie komputera od razu pojawi się informacja o nim. Lub odwrotnie - w systemie pracownik centrum zaprogramuje, że chce wyjąć dane osocze, komputer tak będzie sterował urządzeniem, że żądany przez niego pojemnik pojawi się przed otworem do wyjęcia.

Osocze ratuje życie pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, ofiar wypadków, osób z krwotokami. Służy także do produkcji leków, głównie dla chorych na hemofilię, z zaburzeniami odporności.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny