Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski przy Wschodniej porządkuje cała Europa

Aneta Boruch
Żydowska historia łączy dzieje Polski i Ukrainy – opowiada Oksana (z lewej). Razem z koleżanką Jekateriną przyjechały na międzynarodowy obóz letni do Białegostoku, by oprócz wypoczynku pomóc ocalić ślady przeszłości.
Żydowska historia łączy dzieje Polski i Ukrainy – opowiada Oksana (z lewej). Razem z koleżanką Jekateriną przyjechały na międzynarodowy obóz letni do Białegostoku, by oprócz wypoczynku pomóc ocalić ślady przeszłości. Anatol Chomicz
Młodzi społecznicy z Europy poznają naszą historię. Porządkują cmentarz przy ulicy Wschodniej, poznają dzieje Białegostoku i regionu, wezmą udział w obchodach powstania w getcie.

- Z tym regionem jestem związany rodzinnie, bo mój dziadek pochodzi z okolic Sokółki - opowiada Daniel z Frankfurtu nad Menem. - Bardzo interesuje mnie żydowska historia Białegostoku, bo jest bardzo ważna dla tego miasta. Przed wojną było to w połowie żydowskie miasto.

Daniel jest jednym z uczestników trzeciego letniego obozu ASF - organizacji Akcja Znaku Pokuty-Służby dla Pokoju. Projekt odbywa się w ramach współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Motywem przewodnim jest podtrzymywanie międzynarodowego dialogu na temat przeszłości, wspólne pielęgnowanie miejsc pamięci i wymiana kulturowa. W Białymstoku młodzi ludzie będą m.in. porządkować żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej. Umyją macewy, ustawią te przewrócone, odnowią zatarte napisy.

- Ich praca tutaj to w pewnym sensie zadośćuczynienie za to, co zrobili ich dziadkowie - mówi Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Cmentarz żydowski przy Wschodniej

- Ten cmentarz to symbol - dodaje Andreas, lider grupy. - To na nim najlepiej uczyć o żydowskiej historii miasta. I to jedyne miejsce na którym widać, jak duża była tutejsza gmina. Dlatego musimy wspierać ochronę takich miejsc i pomagać je ocalić.

Większość młodych ludzi przyjechała do Białegostoku po raz pierwszy. Ale okazuje się, że znają historię miasta.

- Mam przyjaciół Żydów i od nich słyszałam o przeszłości Białegostoku - opowiada Ukrainka Jekaterina. - Wiem, że bardzo dramatycznym momentem dla społeczności żydowskiej w Białymstoku było spalenie wielkiej synagogi.

Międzynarodowi wolontariusze wybiorą się też do innych miejsc pamięci, związanych z historią Żydów w północno-wschodniej Polsce.

- O tym wszystkim trzeba pamiętać i zachować tę pamięć dla następnych pokoleń - nie ma wątpliwości Daniel z Niemiec.

- Takie zaangażowanie młodzieży bardzo cieszy - nie ukrywa Lucy Lisowska. - To gwarancja tego, że ślady przeszłości przetrwają i że tę część historii poznają również kolejne pokolenia.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny