Podleśna 2. Budynek po filharmonii do wzięcia. Marszałek będzie decydował

Dodano: 6 sierpnia 2012, 7:00 Autor:

Filharmonia Białostocka dostała budynek w latach 70. XX wieku

Filharmonia Białostocka dostała budynek w latach 70. XX wieku (fot. Anatol Chomicz/Archiwum)

Po przeprowadzce do ogromnego gmachu przy ul. Odeskiej Opera i Filharmonia Podlaska zwolni swoją dotychczasową siedzibę przy ul. Podleśnej 2. Jednak tylko teoretycznie, bo dyrekcja nadal chce ze sceny korzystać. Jednak miejscem tym interesują się także inne instytucje. A marszałek, który zarządza budynkiem, na razie nie podejmuje żadnych decyzji.

Duża sala koncertowa z widownią na prawie 500 osób, sala kameralna mieszcząca do 100 osób, przestrzenne foyer, pomieszczenia administracyjne i techniczne, garderoby, patio z niewielkim ogródkiem i fontanną oraz parking dla samochodów osobowych oraz autokarów. To elementy dotychczasowej siedziby Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Z budynku przy ul. Podleśnej 2 instytucja będzie korzystać jeszcze przez niespełna dwa miesiące. W ostatni weekend września opera rozpoczyna swoją działalność w nowoczesnym, potężnym gmachu w centrum Białegostoku przy ul. Odeskiej.

Tam do dyspozycji będzie widownia na 1028 osób, sale do prób, foyer – łącznie ponad 16 tys. metrów kwadratowych. Mimo takich nowych, dużych przestrzeni, szef opery Roberto Skolmowski nie chce rezygnować z zarządzania dotychczasową siedzibą przy ul. Podleśnej 2.

– Chętnie jeszcze gospodarzyłbym w tym budynku. Planuję prowadzić w nim działalność komercyjną, koncerty dla 500-osobowej publiczności – mówił w styczniu "Kurierowi Porannemu” Roberto Skolmowski.

Od kilku lat mówi się o tym, że po przeprowadzce dotychczasową siedzibę opery mógłby przejąć mieszczący się po sąsiedzku Zespół Szkół Muzycznych, który nadzoruje minister kultury.

W ciągu ostatnich dwóch lat kompleks wzbogacił się o dwa nowe budynki, jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu przebudowy. Mimo tego szkole jednak nadal brakuje dużej sali koncertowej, gdzie mogliby występować uczniowie. Nie ma jej w projekcie najbliższego remontu.

– Mamy duże grupy muzyków, big band, trzy orkiestry, cztery chóry i te zespoły muszą mieć miejsce do regularnych prób i występów. Sala koncertowa filharmonii bardzo by się nam przydała, ale raczej nie na zasadzie wyłączności – przyznaje Adam Juchnowicz, dyrektor białostockiej szkoły muzycznej. – Korzystanie z niej dwa, trzy razy w tygodniu w zupełności by nam wystarczyło. Moim zdaniem sensowe jest korzystanie i jednocześnie utrzymywanie tego miejsca przez kilka instytucji. Myślę, że każde rozwiązanie jest możliwe.

Miejscem tym interesuje się także białostocki Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego, który działa w niewielkim, niezbyt estetycznym budynku przy ul. Kawaleryjskiej 5.

Ostatecznie decyzję co do przyszłości budynku przy ul. Podleśnej 2 podejmie urząd marszałkowski, który jest jego właścicielem i sprawuje nadzór nad operą. Na razie jednak zarząd województwa nawet nie zajął się sprawą.

– W ostatnim czasie marszałek nie mógł zająć się tym tematem z powodu innych pilnych obowiązków – mówi Jan Kwasowski, rzecznik urzędu marszałkowskiego. – Niebawem na pewno poświęci tej sprawie więcej uwagi.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • budynek
  • filharmonia
  • juchnowicz
  • marszałek
  • opera
  • podleśna
  • skolmowski
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.