Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suraska: Budynek Solidarności będzie przebudowany. Specjaliści zmienili zdanie

Tomasz Mikulicz
Ulica Suraska. NSZZ Solidarność zajmuje budynek, który kiedyś był siedzibą cenzury i Gazety Współczesnej.
Ulica Suraska. NSZZ Solidarność zajmuje budynek, który kiedyś był siedzibą cenzury i Gazety Współczesnej. Jerzy Doroszkiewicz
Związek chce przebudować budynek przy ul. Suraskiej. Planuje zmienić kolor elewacji i zbudować nowy dach. Pomysł akceptują specjaliści.

Z punktu widzenia przechodniów wysokość budynku niewiele się zmieni. Inny będzie jedynie kolor elewacji - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Chodzi o budynek przy ul. Suraskiej 1, gdzie od lat mieści się podlaski zarząd Solidarności.

Władze związku chcą przebudować obiekt. Chodzi o zagospodarowanie nieużywanego dziś poddasza i zbudowanie nowego dachu. Oznacza to de facto, że budynek zostanie podwyższony.

- Nie można jednak powiedzieć, że planuje się tu dobudowanie zupełnie nowego piętra. Planowany dach nie będzie widoczny z chodnika. Jego forma ma przypominać tą ze stojącego obok budynku sądu - tłumaczy Piotr Firsowicz.

W poniedziałek o sprawie debatowali członkowie Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która doradza prezydentowi miasta w rozwiązywaniu architektonicznych dylematów. Na poprzednim posiedzeniu specjaliści byli zgodni, że budynku w ogóle nie powinno się przebudowywać, bo zaburzyłoby to pierzeję ulicy Suraskiej. Pamiętajmy, że powstała ona w latach 50. ubiegłego wieku i stanowi przykład architektury socrealistycznej.
Specjaliści zmienili jednak zdanie. Inwestor przedstawił bowiem im projekt, który nie ingeruje aż tak bardzo w charakter budynku, jak poprzednio.

- Na pewno pozostawione będą attyki na dachu. Poddasze będzie zaadaptowane do nowych celów w bardzo subtelny sposób. Elewacja budynku dostanie nowy sznyt. Będzie bardziej pastelowa niż dzisiaj. Ma przypominać kolor piaskowca - mówi Zenon Zabagło z pracowni Atelier Zetta, która stworzyła projekt nowego oblicza budynku.

Dodaje, że będzie to bardzo tradycyjna przebudowa.

- W jednej z dwóch wersji projektu proponowaliśmy wprowadzenie przeszklenia frontowej części budynku i stworzenie wykuszu nad wejściem. Ostatecznie, zmiany będą tu jednak minimalne - podkreśla Zenon Zabagło.

Takie podejście do sprawy zyskało akceptację członków MKUA.

- Przed wydaniem pozwolenia na budowę odbędzie się jednak jeszcze jedno posiedzenie. Inwestor przedstawi wtedy ostateczną wersję projektu. Będzie też musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Proces jej wydawania jest w toku - podkreśla Piotr Firsowicz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny