Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybyło wiernych w Kościele katolickim

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Przybyło wiernych w Kościele katolickim
Przybyło wiernych w Kościele katolickim Adrian Kuźmiuk
Archidiecezja Białostocka nie może narzekać na spadek liczby wiernych. Jest jedyną w regionie, w której liczba praktykujących w ubiegłym roku wzrosła.

Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego opublikował niedawno wyniki badań, podczas których policzył odsetek osób uczęszczających na mszę świętą i przystępujących do komunii świętej. Podawane przez niego dane to stosunek liczby osób, które przyszły na mszę św. lub przystąpiły do komunii św. do liczby osób zobowiązanych do tych praktyk. Badania przeprowadzono w październiku ubiegłego roku.

- Wzrost liczby wiernych zarówno uczęszczających do kościoła na niedzielne nabożeństwa, jak też przystępujących do komunii świętej, zawsze cieszy duszpasterzy, ale trzeba pamiętać, że w wierze nie chodzi o statystyki, czy procenty - komentuje ks. Andrzej Dębski, rzecznik białostockiej kurii. - Liczy się nie tyle liczba wiernych w świątyni, co przełożenie wyznawanej wiary na życie codzienne. Nasi archidiecezjanie angażują się w życie Kościoła zarówno lokalnego, jak też włączają się w akcje ogólnopolskie.

Archidiecezja białostocka jest jedyną w regionie północno-wschodniej, w której liczba praktykujących w ubiegłym roku wzrosła. W pozostałych ubyło wiernych.

- W Drohiczynie do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło w tym roku 18 dzieci, 15 z nich jest już w Belgii - mówi ks. Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej.
Podobnie jest w diecezji łomżyńskiej.

- Patrzę na te statystyki z dystansem - komentuje ks. Jan Krupka rzecznik łomżyńskiej kurii. - W perspektywie wieloletniej utrzymujemy mniej więcej stałą liczbę praktykujących. W poszczególnych latach jest różnie, bo na wynik takich badań może wpłynąć np. pogoda. Deszcz i chłód utrudniają dotarcie do świątyń szczególnie osobom starszym.

Obie te diecezje i tak mają wskaźniki wyższe niż średnia w kraju. W Polsce do kościoła na msze św. chodzi średnio 40 proc. osób do tego zobowiązanych. 16 proc. zobowiązanych przystępuje do komunii św.

Najniższe statystyki w naszym regionie ma diecezja ełcka. W niej do kościołów od lat chodzi niewiele ponad jedna trzecia zobowiązanych do tego wiernych.

- Taką mamy religijność. Warto jednak podkreślić, iż statystyki nie mierzą prawdziwej wiary - mówi Antoni Skowroński, kanclerz tamtejszej kurii. - Spadek liczby praktykujących wiernych, to ogólna tendencja w całym kraju. Jak tak dalej pójdzie, to możliwe, że dorównamy do wskaźników europejskich, które są jeszcze niższe. Choć tam tendencja się odwraca. Już Jan Paweł II mówił: Europa potrzebuje nowej ewangelizacji.

- Ruch ateistyczny nam nie grozi - ocenia Maciej Krzywosz, religioznawca z Uniwersytetu w Białymstoku. - Nawet osoby nieuczestniczące w mszach świętych nie rezygnują z bycia w kulturze katolickiej. Ciągle przywiązane są też do obrzędów, np. pogrzebów czy chrztów oraz deklarują wiarę w Boga. Z drugiej strony praktykujący, to często osoby, które są z wyboru świadomymi katolikami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny