Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon turystyczny tuż tuż. Białystok się przygotowuje

Tomasz Mikulicz
Rynek Kościuszki w Białymstoku.
Rynek Kościuszki w Białymstoku. Jarosław Sołomacha
Dziesiątki przewodników i map. Nowe publikacje i sprawdzone szlaki. Punkt Informacji Turystycznej w Białymstoku liczy na rekordową liczbę turystów. Najwięcej gości przyjeżdża do nas ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Izraela.

W czerwcu zeszłego roku białostocki punkt informacji turystycznej przy ul. Malmeda 6 odwiedziło 68 osób. W tym roku (choć miesiąc się jeszcze nie zakończył) turystów było już 99.

- Wzrost zainteresowanie naszym regionem i samym Białymstokiem faktycznie jest spory. Najwięcej przychodzi do nas turystów zagranicznych, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Izraela - mówi Joanna Sienkiewicz, koordynatorka ds. informacji Turystycznej w Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Z białostockich - jak to fachowo określają specjaliści - produktów turystycznych, najbardziej popularny jest Szlak Dziedzictwa Żydowskiego. Turyści odwiedzają m.in. pomnik Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej, czy budynek przy ul. Branickiego 3 (gdzie mieściła się tzw. Synagoga Szmuela). - Pytają też o cmentarz żydowski przy ul. Wschodniej i dawne granice getta - podkreśla Joanna Sienkiewicz.

Bardzo popularny jest też oczywiście Pałac Branickich.

- Można go zwiedzić od wtorku do piątku w godzinach 15.30-17.30, a w weekendy od 9 do 17. O historii tego wyjątkowego miejsca dowiemy się od przewodnika - podkreśla Joanna Sienkiewicz.
Ci z turystów, którzy oprócz Białymstoku chcieliby zwiedzić również nasz region, interesują się najczęściej Puszczą Białowieską i Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

- Kierujemy ich też do arboretum i Silvarium w Poczopku. Wielu pyta o szlak tatarski i Muzeum Ikon w Supraślu. Próbujemy też zainteresować ich Narwiańskim Parkiem Narodowym, m.in. kładką między Śliwnem a Waniewem - opowiada Joanna Sienkiewicz.
Pracownicy branży turystycznej liczą, że zaczynający się właśnie sezon będzie udany. W zeszłym roku punkt informacji turystycznej odwiedziły 3827 osoby (w lipcu i sierpniu - aż 1765). Obecnie liczby te mogą być jeszcze wyższe.

Dlatego już teraz na turystów czeka szereg publikacji na temat atrakcji naszego regionu. - Można dostać m.in. mapy, przewodniki i opisy szlaków turystycznych - mówi Joanna Sienkiewicz.

Ukazały się też dwie nowe publikacje. Pierwsza nosi tytuł "Turystyka wodna województwa podlaskiego. Katalog produktów turystycznych" i jest kompendium wiedzy m.in. o podlaskich spływach kajakowych. Można się dowiedzieć na przykład tego jak trafić do - znajdującej się niedaleko podlaskiej wsi Odrynki - słynnej pustelni ojca Gabriela. Na miejscu, poza możliwością ciekawej rozmowy z gospodarzem pustelni, czeka na nas paleta miodów i ziół, które zachwycą zapewne niejednego smakosza.

- Kolejną publikacją jest "Młody turysta-ekolog w parkach narodowych i krajobrazowych województwa podlaskiego". To napisany żywym językiem przewodnik, z którego młody człowiek dowie się jakie atrakcje kryje tzw. Biały Dworek w Supraślu, czy jaka legenda związana jest z Zamkową Górą przy wsi Szurpiły - opowiada Joanna Sienkiewicz.

Z publikacji, które już od dawna są dostępne w punkcie informacji turystycznej, planowany jest dodruk - niezwykle popularnej broszury - "Spacerkiem po Białymstoku".

- Mamy tu pokazane najciekawsze miejsca z oznaczeniem ich na mapie. To taki niezbędnik białostockiego turysty - podkreśla Joanna Sienkiewicz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny