Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokole: Dom Ludowy odzyskuje dawny blask. Otwarcie już w sierpniu

Julita Januszkiewicz
Trwa remont zabytkowego Domu Ludowego we wsi Sokole koło Michałowa. Inwestycja jest możliwa dzięki unijnym funduszom.
Trwa remont zabytkowego Domu Ludowego we wsi Sokole koło Michałowa. Inwestycja jest możliwa dzięki unijnym funduszom.
Będą się tutaj spotykać artyści oraz twórcy ludowi. We wsi Sokole trwa remont Domu Ludowego. Modernizacja jest możliwa dzięki unijnym funduszom.

Chcemy, by w Domu Ludowym powstał ośrodek artystyczny, miejsce twórczej pracy. Będziemy zapraszać artystów, muzyków i architektów. Artyści nie chcą być zamknięci w białych salach galerii - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Michałowie.

Dom Ludowy w Sokolu został wybudowany przed drugą wojną światową, w 1937 roku. W grudniu 2009 roku wpisano go do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Obecnie trwa jego modernizacja. Dzięki niej obiekt zachowa swoją tradycyjną formę architektoniczną. Jego wnętrza oraz pomieszczenia zostaną tak przystosowane, by można tu było organizować warsztaty, stypendia pobytowe dla artystów, konferencje, seminaria, szkolenia czy też obozy dla młodzieży.
Już wiadomo, że na parterze będą się mieściły: sala widowiskowa ze sceną wraz z zapleczem. Mają tu być organizowane imprezy okolicznościowe, występy sceniczne oraz zabawy ludowe.
Natomiast w bibliotece będą się odbywały prezentacje multimedialne i szkolenia.
Z kolei pracownia będzie przeznaczona na szkolenia koła gospodyń wiejskich. Panie zapoznają się tutaj z tradycyjnym wypiekiem chleba oraz przygotowaniem regionalnych potraw na piecu.
Natomiast poddasze zostanie zagospodarowane na dwa czteroosobowe pokoje gościnne.
Głównym założeniem działalności Domu Ludowego jest utworzenie Centrum Produktu Regionalnego.

- Chcemy dotrzeć do producentów lokalnych z terenu województwa podlaskiego jak również Białorusi, Litwy, Ukrainy - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.

CPR zajmować się będzie promocją produktów regionalnych, popularyzacją produktów i wyrobów z nimi związanych, kresowej kuchni regionalnej, zachowaniem tradycyjnych receptur i przepisów.

W planach jest także organizacja targów rękodzieła ludowego, produktów regionalnych i ekologicznych. Zostanie również uruchomiony sklep internetowy produktów regionalnych.
Dom Ludowy stanie się też przyjaznym miejscem dla dzieci. Podczas wakacji będzie tu działać świetlica.

Remont budynku jest konsultowany z podlaskim konserwatorem zabytków. Wartość inwestycji to ponad milion złotych. Połowa tych pieniędzy to dotacja unijna.

- Zostanie wymieniona instalacja sanitarna i elektryczna, okna, drzwi oraz dach. Na podłogach położymy nową posadzkę, a ściany i stropy będą pomalowane - wylicza zakres prac Julita Niepłoch-Sitnicka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny