Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki w szpitalach. Sprawdź, gdzie najkrótsze

sxc.hu
Kolejki w szpitalach. Sprawdź, gdzie najkrótsze
Kolejki w szpitalach. Sprawdź, gdzie najkrótsze sxc.hu
Najdłużej na poradę czeka się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Tam w niektórych poradniach pacjenci zapisywani są do specjalistów dopiero na czerwiec i lipiec przyszłego roku. Ale na wizytę na przykład u kardiologa trzeba długo czekać także w prywatnych gabinetach - tych, które mają podpisane kontrakty z NFZ.

- Na wizytę u kardiologa trzeba czekać ponad rok. Nieco krócej czeka się do poradni gastrologicznej. Trudno też szybko umówić się na wizytę do chirurga naczyniowego, bo najbliższy termin to kwiecień przyszłego roku - wylicza Tomasz Koronkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa UKS w Białymstoku.

Wcześniej niż w przyszłym roku nie umówimy się też w tym szpitalu z angiologiem i okulistą czy w poradniach: endokrynologicznej i hematologicznej.

- Rzeczywiście, najdłuższe kolejki utrzymują się m.in. właśnie do poradni kardiologicznej i chirurgii naczyń - potwierdza Adam Dębski z podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wiele miesięcy muszą także czekać pacjenci chorujący na serce, którzy leczą się w prywatnych gabinetach, gdzie specjaliści przyjmują także w ramach kontraktów z NFZ. Prawie 11 miesięcy - to termin w poradni przy ulicy Sienkiewicza, o miesiąc krócej - przy ul. Bema, gabinet przy ulicy Szpitalnej wolne terminy ma jeszcze w tym roku - w grudniu.

Adam Dębski zwraca uwagę też na inny niepokojących fakt: wyniki ostatnich konkursów NFZ pokazują, że jest dramatycznie mało lekarzy niektórych specjalizacji.

Potwierdza to Marek Chojnowski, szef Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Białymstoku.

- Możliwości kadrowe to też duża bariera - mówi.

Jednak w szpital MSW nie ma dużych kolejek w poradniach. Marek Chojnowski mówi, że średni czas oczekiwania do najpopularniejszych w jego szpitalu specjalistów - ortopedy, kardiologa i urologa, to maksymalnie trzy miesiące.

Innym powodem wydłużających się kolejek w poradniach jest niechęć niektórych lekarzy rodzinnych do wypisywania recept na specjalistyczne leki. Mówi o tym Tomasz Koronkiewicz ze szpitala klinicznego. - Wielu pacjentów zapisuje się na wizytę w poradni tylko po receptę. Przyznają, że ich lekarz rodzinny odmówił im wypisania leku - nie owija w bawełnę.

Pacjentom, którzy szukają najkrótszych kolejek, NFZ podpowiada, by sprawdzali czas oczekiwania w kilku placówkach. Bo może się okazać, że różnice są spore. Na przykład, w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku na wizytę u kardiologa czeka się tylko 56 dni. W tym szpitalu najdłuższe kolejki - bo 91-dniowe - są do neurologa i reumatologa.

Danuta Dakowicz, specjalista ds. organizacji w śniadecji, podaje inne przykłady.: - 71 dni czeka się u nas do audiologa, 64 dni do gastrologa.

- Warto też pamiętać, że jeśli stan zdrowia wymaga jak najszybszej wizyty u specjalisty, na skierowaniu powinna znajdować się adnotacja "pilne" - radzi Adam Dębski z podlaskiego NFZ.

Czas oczekiwania

Na najdłuższe kolejki musimy być przygotowani u:
- kardiologa 13 miesięcy
- gastrologa 12 miesięcy
- chirurga naczyniowego 10 miesięcy
- hematologa 7 miesięcy
- psychiatry dziecięcego 5 miesięcy

Długo czeka się też na miejsce w ośrodku rehabilitacji dziennej:
- dorośli 7 miesięcy
- dzieci 5 miesięcy

Dużych kolejek nie ma u m.in.: kardiochirurga, ginekologa, chirurga, alergologa, okulisty, diabetologa

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny