Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachor 2012. Festiwal pamięci już po raz piąty

Aneta Boruch
David Krakauer
David Krakauer Strona internetowa artysty
Koncert Davida Krakauera, sylwetka Józefa Chazanowicza, ale też pokazy tańców żydowskich i izraelskich oraz koszernej kuchni - koniec tego tygodnia będzie świętem kultury i historii żydowskiej w Białymstoku. To czas na kolejny już festiwal Zachor - Kolor i Dźwięk.

Zachor oznacza pamięć o tych, którzy odeszli - zaznacza Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, które organizuje od kilku lat festiwal Zachor w Białymstoku. - Nasza impreza upamiętnia tych wspaniałych, przedwojennych mieszkańców Białegostoku, którzy dzięki swoim talentom rozsławiali to miasto na świecie.

Tegoroczny festiwal Zachor - Kolor i Dźwięk potrwa od 15 do 19 czerwca. To już piąta, jubileuszowa edycja nabierającej coraz większego znaczenia imprezy.

W tym roku centralną postacią festiwalu Zachor będzie związany niegdyś z Białymstokiem Józef Chazanowicz. Był to lekarz, bibliofil, współtwórca Narodowej i Uniwersyteckiej Biblioteki Izraela.

Muzyczną gwiazdą tej edycji będzie światowej sławy amerykański klarnecista David Krakauer. Da koncert w Białymstoku dzięki wspólnym działaniom Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz ambasady amerykańskiej.

Impreza z roku na rok nabiera coraz większej rangi i znaczenia. W tym roku po raz pierwszy zaszczyci ją swoją obecnością ambasador USA w Polsce.

O koszernej kuchni aszkenazyjskiej i sefardyjskiej opowie Małgorzata Blicharz z zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Pokaże też na miejscu jak przyrządzać niektóre potrawy. Nie zabraknie okazji do smakowitych degustacji.

Najmłodsi na placu przy ratuszu będą malowali synagogę i symbole judaizmu takie jak menora czy Gwiazda Dawida. Tu także będzie można podziwiać pokazy tańców żydowskich i izraelskich.
W poniedziałek nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Nasi Izraelczycy. Będzie ją można oglądać w siedzibie Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu jest zorganizowana po raz pierwszy w Białymstoku konferencja naukowa Żydzi Wschodniej Polski - kultura, tradycja.

Historia

Przed II wojną światową w Białymstoku było około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności po powstaniu w białostockim getcie w 1943 roku i wywózkach do obozów ocalało zaledwie kilkaset osób.

W Białymstoku śladów materialnych po społeczności żydowskiej prawie nie ma. Od kilku lat działa Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, który ma upamiętniać kilkadziesiąt miejsc związanych z historią białostockich Żydów.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny