Święto św. Jana Teologa. Cerkiew w Supraślu świętowała

Dodano: 21 maja 2012, 12:40

Cerkiew św. JanaTeologa w Supraślu

Cerkiew św. JanaTeologa w Supraślu (fot. Nekroskop/Wikipedia)

W prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w poniedziałek uroczystości z okazji święta apostoła i ewangelisty Jana Teologa. Jest on patronem XIX-wiecznej cerkwi, jednej z dwóch w tym klasztorze.

Obchodzone zawsze 21 maja święto jest jednym z trzech najważniejszych w supraskim monasterze, ważnym miejscu dla prawosławnych w Polsce. Obchodom przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, w asyście innych prawosławnych hierarchów.

Ponad pięćset lat temu cerkiew Jana Teologa (wówczas drewniana) była pierwszą, którą zbudowano w Supraślu (w 1501 roku), po przeniesieniu się tam zakonników z Gródka.

Obecna świątynia pochodzi z XIX wieku. W latach 1939-40 cerkiew Jana Teologa zdewastowały stacjonujące tam wojska sowieckie, tworząc w budynkach monasterskich koszary wojskowe. W głównej klasztornej cerkwi, Zwiastowania NMP, zorganizowano wtedy warsztaty wojskowe, a w świątyni pod wezwaniem św. Jana Teologa - kuchnię i stołówkę.W 1944 r. wycofujące się wojska niemieckie główną cerkiew klasztoru wysadziły w powietrze. Jej odbudowa rozpoczęła się dwadzieścia lat temu, wciąż trwają prace wykończeniowe wewnątrz. Nabożeństwa odbywają się tam na razie tylko w czasie większych uroczystości.

Po wojnie mniejsza cerkiew św. Jana Teologa stała się świątynią parafialną, zaś pozostałe budynki monasterskie zostały przejęte przez Skarb Państwa.

Po 1989 roku były one przedmiotem sporu (także prawnego) między Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną, z racji zmiennych stosunków własnościowych w historii tych obiektów. Spór zakończył się w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Decyzją ówczesnego Urzędu Rady Ministrów cały klasztor został przekazany na własność Cerkwi.

Od tego czasu obiekt jest sukcesywnie remontowany. Działa tam m.in. Muzeum Ikon - placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • święto
  • cerkiew
  • jan teolog
  • klasztor
  • prawosławni
  • suprasl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.