Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia dla doktorantów UMB (wideo)

Julita Januszkiewicz
Profesor Adrian Chabowski przyznał w środę Adrianowi Szeremecie, asystentowi w Zakładzie Medycyny Sądowej stypendium.  - Pieniądze przydadzą mi się na rozwój badań naukowych oraz zakup fachowej literatury medycznej -mówi młody naukowiec.
Profesor Adrian Chabowski przyznał w środę Adrianowi Szeremecie, asystentowi w Zakładzie Medycyny Sądowej stypendium. - Pieniądze przydadzą mi się na rozwój badań naukowych oraz zakup fachowej literatury medycznej -mówi młody naukowiec. Anatol Chomicz
Studiuję, badam, komercjalizuję. To hasło projektu realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dzięki niemu uczelnia przyzna 30 całorocznych stypendiów doktorantom zamieszkującym nasz region.

Ponad trzy tysiące co miesiąc będzie dostawał Michał Szeremeta, asystent w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku. - Pieniądze przydadzą mi się na zabezpieczenie aparatury wykorzystywanej w badaniach, uzupełnienie sprzętu komputerowego oraz zakup fachowej literatury naukowej, w tym publikacji w języku angielskim - mówi pan Michał.

Celem jego badań jest określenie wizualizacji śladów biologicznych, jak krew, nasienie czy też ślina, podczas wypadków oraz w trakcie oględzin sądowo - lekarskich.

Stypendium przyznano także Łukaszowi Żukowskiemu, studentowi I roku studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym. - Badam zaburzenia genetyczne w nadciśnieniu tętniczym w powiązaniu z zaburzeniami hormonalnymi. Ułatwi to zidentyfikowanie pacjentów narażonych na choroby naczyń i serca - mówi pan Łukasz.
Na konto Joanny Gościk będzie wpływało ok. 2 tys. złotych. - Z zawodu jestem informatykiem. Podjęłam medyczne studia doktoranckie, gdyż chcę poszerzyć swoją wiedzę. Poza tym moja mama jest lekarzem - podkreśla pani Joanna.

Łącznie stypendium będzie dostawało 20 doktorantów oraz 10 asystentów z wszczętym przewodem doktorskim. Jest to możliwe w ramach projektu pn. "Studiuję, badam, komercjalizuję - program wsparcia doktorantów UMB " współfinansowanego z unijnych funduszy.

Dodatkowo młodzi naukowcy wezmą udział w szkoleniach w zakresie pozyskiwania funduszy na badania naukowe, ochrony własności intelektualnej i komercjalizacji wiedzy w dziedzinie nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.

By otrzymać stypendium trzeba było wykazać się dorobkiem naukowym. Wysoko punktowane były także patenty oraz granty badawcze pozyskane od przedsiębiorstw lub z źródeł zewnętrznych. Nie bez znaczenia były również wystąpienia na konferencjach zarówno krajowych jak i zagranicznych.

- Zaprezentowane prace naukowe były ciekawe. Wyróżniały się innowacyjnością oraz wysokim poziomem - ocenia prof. dr hab Adrian Chabowski, kierownik studiów doktoranckich na UMB.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny