Matura 2012: Język polski. Odpowiedzi, wyniki, test CKE

Dodano: 4 maja 2012, 9:00 Autor:

Emilia Zalewska, maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego

Emilia Zalewska, maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego (fot. Anatol Chomicz)

Matura 2012 wystartowała. Język polski to pierwszy egzamin. Odpowiedzi i test CKE znajdziecie w naszym portalu.

Pięć obowiązkowych egzaminów, do tego testy z przedmiotów dodatkowych. Z tym zmierzy się blisko 15 tysięcy podlaskich uczniów, którzy rozpoczynają matury. Czeka ich też nowość. Egzaminy maturalne z języka polskiego i matematyki zdawane na poziomie podstawowym zostaną przeprowadzone w innych dniach niż rozszerzenie.

Sprawdź odpowiedzi: Matura 2012: Polski - rozszerzony, podstawowy - odpowiedzi, wyniki, test

4 maja punktualnie o godz. 9 Emilia Zalewska, maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Miodowej w Białymstoku rozpoczęła pisemne zmagania z testem z języka polskiego na poziomie podstawowym. To pierwszy egzamin w ramach tegorocznych matur. Na rozwiązanie arkusza będzie miała 170 minut.

– Jest lekki stres. Matura, która właśnie rozpoczynamy to chyba najważniejszy egzamin w naszym życiu – podkreśla Emilia.

Dlatego długi majowy weekend upłynął jej powtórkowo, choć intensywnej nauki już nie było. – Starałam się dobrze pracować w czasie nauki w liceum – dodaje maturzystka.

Jak co roku przed pisemnym polskim pojawiły się tematy pewniaki. Wśród nich literatura związana z II wojna światowa, "Nad Niemnem”, a może "Lalka”.

– Czy któryś temat sprawdzi, się, przekonamy się na egzaminie – komentuje Emilia.

Matura 2012. Matematyka i język obcy

Żeby otrzymać świadectwo dojrzałości musi zdać także matematykę i język obcy na poziomie podstawowym. Pozytywny wynik to minimum 30 procent punktów.

Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i obcego – Zdecydowałam się też na przedmioty dodatkowe. To angielski i geografia na poziomie rozszerzonym – dodaje Emilia.

Dodatkowe egzaminy będzie w tym roku zdawać 70 procent podlaskich maturzystów. Czeka ich też nowość.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy obowiązkowe z języka polskiego i matematyki zdawane na poziomie podstawowym zostaną przeprowadzone w innych dniach niż rozszerzenie.

– Jest to odpowiedź na oczekiwania maturzystów – mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Przypomina, że uczniowie nie będą musieli jednego dnia zdawać dwóch ważnych egzaminów. Od jednego zależy dobry wynik maturalny, od drugiego otrzymanie indeksu.

Jolanta Gołaszewska ma też dobre rady dla maturzystów.

– Wielką szansę na świetny wynik stwarza uważne czytanie poleceń. Ważne jest również, aby po rozwiązaniu zadania uważnie przeanalizować swoją odpowiedź pod względem jej zgodności z poleceniem. Nie należy koncentrować się na "wstrzeleniu się w model” – podkreśla dyrektorka OKE w Łomży. – Każda poprawnie udzielona odpowiedź będzie pozytywnie oceniona – dodaje Jolanta Gołaszewska.

Matura 2012: Polski - odpowiedzi, wyniki, test CKE

Po zakończeniu matury z języka polskiego na naszym portalu opublikujemy odpowiedzi. Znajdziecie je w tym artykule: Matura 2012: Polski - rozszerzony, podstawowy - odpowiedzi, wyniki, test

Czytaj więcej o:
  • 2012
  • arkusz
  • CKE
  • język polski
  • matura
  • matura 2012
  • odpowiedzi
  • polski
  • test
  • wyniki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.