PG 16: Konkurs Przygoda z wolontariatem. Dzieci natchęła chora Emilia Pietruczuk

Dodano: 4 kwietnia 2012, 13:30 Autor:

Emilka Pietruczuk razem z mamą odwiedziły PG nr 16, gdzie wręczono nagrody laureatom konkursu wolontaryjnego.

Emilka Pietruczuk razem z mamą odwiedziły PG nr 16, gdzie wręczono nagrody laureatom konkursu wolontaryjnego. (fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Dzieci zbierają nakrętki na delfinoterapię dla chorej Emilki. Wzięły też udział w konkursie literackim o wolontariacie.
Agnieszka Szpakowska z SP 50 odebrała dyplom i nagrodę za I miejsce.

Agnieszka Szpakowska z SP 50 odebrała dyplom i nagrodę za I miejsce. (fot. Wojciech Wojtkielewicz)

- Napisałam opowiadanie o dziewczynce chorej na białaczkę - mówi Agnieszka Szpakowska ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku. - Dzięki pomocy lekarzy i dogoterapii udają się ją wyleczyć.

Agnieszka jest jedną z laureatów międzyszkolnego konkursu "Przygoda z wolontariatem” zorganizowanego przez Publiczne Gimnazjum nr 16 im. Błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Białymstoku. Konkurs przygotowano z myślą o promowaniu postaw wolontariackich i kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za innych.

- Pomysł konkursu zrodził się w wyniku organizowanej przez samorząd uczniowski naszego gimnazjum pomocy w zbiórce pieniędzy na delfinoterapię Emilii Pietruczuk - mówi Anna Maciejuk, nauczycielka z PG nr 16. - Pomoc w postaci zbiórki nakrętek uczniowie naszego gimnazjum organizują przez cały rok szkolny. Do współpracy udało nam się zaangażować także inne szkoły i instytucje.

Chora Emilka jest pięcioletnią bliźniaczką. Urodziła się przed terminem. Od samego początku miała problemy z poruszaniem, dlatego rodzice zabierali ją na rehabilitację.

Gdy w wieku dwóch lat zaczęła robić postępy, lekarze zauważyli u niej również niepełnosprawność intelektualną. Jednak rodzice się nie poddali. Oprócz dotychczasowych rehabilitacji zabierali ją również na dogoterapię i hipoterapię. Emilka przez cały czas korzysta też z pomocy białostockich ośrodków. To wszystko jednak nie wystarczy. Dlatego oprócz PG nr 16 nakrętki na delfinoterapię zbierają też inne instytucje w Białymstoku

- W tym roku udało nam się zebrać około 9 ton nakrętek - mówi Anna Pietruczuk, mama Emilki. - Ale to za mało. Turnus z delfinami w Turcji kosztuje około 20 tys. zł. Część pieniędzy już wpłaciliśmy i wybieramy się pod koniec maja.

Historia Emilki poruszyła dziesiątki dzieci w Białymstoku. Dlatego tak chętnie wzięły udział w akcji zbierania nakrętek oraz konkursie "Przygoda z wolontariatem”, który polegał na napisaniu opowiadania na jeden z wybranych tematów: "Nie tylko ludzie są w stanie pomóc - rola zwierząt w leczeniu niepełnosprawności” lub "Chcieć to znaczy móc - historia niepełnosprawnego sportowca”.

- Poziom nadesłanych na konkurs prac był bardzo wysoki i tak naprawdę to wszyscy uczestnicy zasługiwali na uznanie - mówi Anna Maciejuk. - Ponieważ zainteresowanie konkursem przeszło nasze oczekiwania, uznaliśmy, że w następnym roku musimy nadać mu większą rangę.

Spośród nadesłanych prac za najlepsze uznano prace:

I miejsca
Julia Malinowska SP 26
Agnieszka Szpakowska SP 50

II miejsce
Ramzes Mosiej SP 50
Patrycja Szczepańczyk SP 12

III miejsce
Aleksandra Rećko SP 12
Izabela Klimowicz SP 51

IV miejsce
Neli Siermantowska SP 44

V miejsce
Izabela Pruszyńska SP 51

Przyznano również 10 wyróżnień

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • delfinoterapia
  • emilia pietruczuk
  • konkurs
  • nakrętki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Głuchoniemi będą mieli łatwiej w NFZ

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.